Szétesőben a radikális szerb ellenzék
Minden tisztségéről lemondott Tomislav Nikolic, a Szerb Radikális Párt (SRS) alelnöke, parlamenti frakcióvezetője, tényleges otthoni vezetője szombati belgrádi bejelentés szerint, s ezzel bebizonyosodott, hogy széthullóban a legnagyobb szerb ellenzéki erő.
A belgrádi sajtó szerint az európai sajtó és politikusok által szélsőségesen nacionalistának, Európa-ellenesnek nevezett párt második embere, s a hágai Nemzetközi Törvényszék börtönében ülő Vojislav Seselj pártelnök között már jó ideje ellentétek feszültek. Ezek kicsúcsosodását jelenti Nikolic lemondása tisztségeiről, amelyet sok órás késéssel, szombaton délután hoztak nyilvánosságra azzal, hogy a párt elnöksége sajnálattal ugyan, de tudomásul vette.
Megfigyelők szerint a májusi választások óta érlelődött a válság a szerb radikális párton belül, amely a legutóbbi három parlamenti választáson rendre a legerősebbnek bizonyult, de szövetségesek híján nem tudott törvényhozási többségre szert tenni, s kormányt alakítani. Ennek alapja, hogy a délszláv háborúk demagóg szónokaként elhíresült, s beszédeiért, agitációjáért háborús bűnösnek minősített, a Nemzetközi Törvényszék ítéletére váró Vojislav Seselj azt parancsolta híveinek: álljanak ellen keményen Szerbia EU-integrációjának, mivel az unió az ország engesztelhetetlen ellenségeinek a gyűjtőhelye.
A szerb közvélemény Európa felé fordulását felismerő Tomislav Nikolic azért robbanthatta ki a válságot, mert kiderült: az EU-tagság előszobáját jelentő, a szerb parlamentben végszavazás előtt álló Stabilitási és Társulási Szerződést - felhívása ellenére, a scheveningeni börtönéből üzengető Vojislav Seselj akaratának engedve - az SRS parlamenti képviselőinek egy része nem fogja támogatni.
A parlamenti erőviszonyoknak köszönhetően a szerződést ennek ellenére a jövő héten túlnyomó többséggel elfogadják a belgrádi törvényhozók, a szerb radikális párt pedig - megfigyelők szerint - nagy valószínűséggel szakadni fog. Ezzel sokkal kényelmesebbé válik a 250 tagú parlamentben jelenleg csak 128 képviselő biztos támogatását maga mögött tudó, demokratikusnak nevezett kormánykoalíció helyzete.
Szerbia jövőre az EU tagjelöltje lehet
Karadzsics felverte a dinár árát
MTI