4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bizonytalan tényezők alakítják 2024-ben az olaj árát mind a kínálat, mind a kereslet oldaláról, ezért nem lehet megmondani, merre mozdul az árfolyam. 

Az olaj ára nagy kilengéseket produkált 2023-ban, majd az év végét 10 százalékos csökkenéssel zárta 2022 végéhez képest. Szakértők szerint további hullámzások borzolhatják az olajpiaci kereskedők és az üzemanyagot vásároló autósok kedélyeit 2024-ben – derül ki a Yahoo Finance összefoglalójából.

Sok a bizonytalanság. Fotó: Depositphotos
Sok a bizonytalanság. Fotó: Depositphotos

Annyit lehet látni biztosan, hogy ugyanazok a tényezők fogják befolyásolni az árváltozásokat, amelyek 2023-ban is működtek. Nevezetesen az OPEC+ olajkartell kitermelési döntései, Kína olajkeresletének alakulása, illetve a világ legnagyobb olajkitermelőjévé előre lépett Egyesült Államok kínálata.

Az OPEC+ 2023-ban kudarcot vallott azokkal a kísérleteivel, amelyek célja a fekete arany árának feltornázása volt. A kartell tagállamai hiába fogták vissza saját kitermelésüket, Brazília, Guyana és az USA pluszkínálata pótolta a kieső mennyiséget. Az OPEC+ ugyan fogadkozik, hogy 2024 sikerülni fog, ami egy évvel korábban nem jött össze, ám ez nem igazán hiteles.

„Nem akarom azt mondani, hogy kifogytak a munícióból, de nagyjából ebben a helyzetben vannak” – mondta Rebecca Babin, a CIBC Private Wealth vagyonkezelő vezető kereskedője a Business Insidernek. Ezzel más elemzők is egyetértenek.

A kartell legutóbbi, novemberi értekezlete kaotikus volt. A résztvevők nem tudtak megegyezni kitermelésük visszafogásáról. Angola bejelentette, hogy kilép az országcsoportból. Az olajpiac legnagyobb bizonytalansági tényezőjének az OPEC kohézióját, illetve annak hiányát tartja Hunter Kornfeild, a Rabidan Energy tanácsadó cég elemzője.

Két nagy termelő egy nagy fogyasztó

Az OPEC-et gyakorlatilag legnagyobb kitermelési kapacitással rendelkező tagja, Szaúd-Arábia vezeti. A szakértők általában azt várják a szaúdiaktól, hogy irányt szab a kartell tevékenységének, ám előre tekintve az évre ez most bizonytalan. Korábban arról terjedtek pletykák, hogy a szaúdiak újabb kitermelési háborút kezdenek az amerikai olajpala-termelőkkel szemben, hogy visszaszerezzék az ellenőrzést a világpiaci olajár felett.

Ez ellen azonban nyomós érvek szólnak. Rijád számos nagy rendezvény házigazdája lesz a következő években, amelyek költséges felkészüléssel járnak – mondta Hamoyoun Falakshahi, a Kpler kutatóintézet elemzője.

Szaúd-Arábia rendezi a 2029-es ázsiai téli játékokat, majd 2030-ban a World Expónak ad otthont. Négy évre rá, 2034-ben foci-világbajnokság lesz az országban. Mindez sok pénz igényel, amire csak az olajbevételek nyújthatnak fedezetet.

A piac másik oldalának legnagyobb szereplője Kína, a világ legnagyobb olajimportőre. Az országot ingatlanpiaci és adósságválság sújtja, és a koronavírus-járvány utáni gazdasági kilábalás enyhén szólva lassú. Ugyanakkor várakozások szerint 2024-ben nőhet a kereslet, miután új finomítói kapacitások lépnek működésbe. Falakshahi növekvő olajvásárlásokat vár az ázsiai országtól, de a kereslet megugrását nem tartja valószínűnek.

Az USA meglepte az olajipart 2023-as teljesítményével, ám az elemzők nem várják, hogy ez megismétlődik 2024-ben. Ennek főként technológiai okai vannak. A korábbi sikereket az olajpala- kitermelés hatékonyságának jelentős javulása hozta, amit nehéz lenne újra produkálni. Falakshahi az amerikai kitermelés némi csökkenését várja, különösen az első félévben. A Kpler szerint a napi átlagos teljesítmény a 2023 végi 13,3 millió hordóról 13,14 millióra zsugorodhat. Más cégek csak minimális, százezer hordós lemorzsolódásra számítanak.

Részletes elemzéseket, köztük az árváltozások okait boncolgató írásokat a laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoport által megjelentetett Mfor heti rovatában, az Mfor Üzemanyagár-figyelőben olvashat.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump szombati meglepetése: 30 százalékos vámot vet ki az EU-ra és Mexikóra
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 15:45
Donald Trump amerikai elnök a saját social felületein jelentette be.
Makro / Külgazdaság Vannak, akiket gazdaggá tett volna Zelenszkij, ha rendesebben felöltözik
Litván Dániel | 2025. július 12. 14:07
Vannak akik szerint meg is tette. Öltönyt viselt vagy nem az ukrán elnök? Tudta, hogy ilyesmire is lehet ám fogadni?
Makro / Külgazdaság Oroszországban tovább romlik a rubel – csak kicsit lassabban
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 12:12
Oroszországban lassult az infláció júniusban éves és havi összevetésben a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Lengyelország éjjel bevetette vadászgépeit Oroszország miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 10:34
Lengyelország riadót fújt vadászrepülőinek, miután éjszaka orosz drónok csapódtak be Nyugat-Ukrajnába, egészen közel a lengyel határhoz. 
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG