Az olaj ára nagy kilengéseket produkált 2023-ban, majd az év végét 10 százalékos csökkenéssel zárta 2022 végéhez képest. Szakértők szerint további hullámzások borzolhatják az olajpiaci kereskedők és az üzemanyagot vásároló autósok kedélyeit 2024-ben – derül ki a Yahoo Finance összefoglalójából.
Annyit lehet látni biztosan, hogy ugyanazok a tényezők fogják befolyásolni az árváltozásokat, amelyek 2023-ban is működtek. Nevezetesen az OPEC+ olajkartell kitermelési döntései, Kína olajkeresletének alakulása, illetve a világ legnagyobb olajkitermelőjévé előre lépett Egyesült Államok kínálata.
Az OPEC+ 2023-ban kudarcot vallott azokkal a kísérleteivel, amelyek célja a fekete arany árának feltornázása volt. A kartell tagállamai hiába fogták vissza saját kitermelésüket, Brazília, Guyana és az USA pluszkínálata pótolta a kieső mennyiséget. Az OPEC+ ugyan fogadkozik, hogy 2024 sikerülni fog, ami egy évvel korábban nem jött össze, ám ez nem igazán hiteles.
„Nem akarom azt mondani, hogy kifogytak a munícióból, de nagyjából ebben a helyzetben vannak” – mondta Rebecca Babin, a CIBC Private Wealth vagyonkezelő vezető kereskedője a Business Insidernek. Ezzel más elemzők is egyetértenek.
A kartell legutóbbi, novemberi értekezlete kaotikus volt. A résztvevők nem tudtak megegyezni kitermelésük visszafogásáról. Angola bejelentette, hogy kilép az országcsoportból. Az olajpiac legnagyobb bizonytalansági tényezőjének az OPEC kohézióját, illetve annak hiányát tartja Hunter Kornfeild, a Rabidan Energy tanácsadó cég elemzője.
Két nagy termelő egy nagy fogyasztó
Az OPEC-et gyakorlatilag legnagyobb kitermelési kapacitással rendelkező tagja, Szaúd-Arábia vezeti. A szakértők általában azt várják a szaúdiaktól, hogy irányt szab a kartell tevékenységének, ám előre tekintve az évre ez most bizonytalan. Korábban arról terjedtek pletykák, hogy a szaúdiak újabb kitermelési háborút kezdenek az amerikai olajpala-termelőkkel szemben, hogy visszaszerezzék az ellenőrzést a világpiaci olajár felett.
Ez ellen azonban nyomós érvek szólnak. Rijád számos nagy rendezvény házigazdája lesz a következő években, amelyek költséges felkészüléssel járnak – mondta Hamoyoun Falakshahi, a Kpler kutatóintézet elemzője.
Szaúd-Arábia rendezi a 2029-es ázsiai téli játékokat, majd 2030-ban a World Expónak ad otthont. Négy évre rá, 2034-ben foci-világbajnokság lesz az országban. Mindez sok pénz igényel, amire csak az olajbevételek nyújthatnak fedezetet.
A piac másik oldalának legnagyobb szereplője Kína, a világ legnagyobb olajimportőre. Az országot ingatlanpiaci és adósságválság sújtja, és a koronavírus-járvány utáni gazdasági kilábalás enyhén szólva lassú. Ugyanakkor várakozások szerint 2024-ben nőhet a kereslet, miután új finomítói kapacitások lépnek működésbe. Falakshahi növekvő olajvásárlásokat vár az ázsiai országtól, de a kereslet megugrását nem tartja valószínűnek.
Az USA meglepte az olajipart 2023-as teljesítményével, ám az elemzők nem várják, hogy ez megismétlődik 2024-ben. Ennek főként technológiai okai vannak. A korábbi sikereket az olajpala- kitermelés hatékonyságának jelentős javulása hozta, amit nehéz lenne újra produkálni. Falakshahi az amerikai kitermelés némi csökkenését várja, különösen az első félévben. A Kpler szerint a napi átlagos teljesítmény a 2023 végi 13,3 millió hordóról 13,14 millióra zsugorodhat. Más cégek csak minimális, százezer hordós lemorzsolódásra számítanak.
Részletes elemzéseket, köztük az árváltozások okait boncolgató írásokat a laptársunk, a szintén a Klasszis Média Lapcsoport által megjelentetett Mfor heti rovatában, az Mfor Üzemanyagár-figyelőben olvashat.