A KSH pénteken közzétett adatai szerint tavaly novemberben az export euróban számított értéke 3,2, az importé 2,4 százalékkal nőtt 2013. novemberhez képest. A külkereskedelmi mérleg többlete 76 millió euróval haladta meg a bázisidőszakot. Novemberben a kivitel értéke 7,6 milliárd eurót (2339 milliárd forintot), a behozatalé 6,8 milliárd eurót (2083 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év tizenegyedik hónapjában 832 millió euró (255 milliárd forint) volt.
A külkereskedelem teljesítményében erősen megjelenik a kedvező novemberi ipari termelési adat. Az is látszik, hogy az ipar erősen rángatja a kivitelt, amely a rosszabb októberi hónapban megbicsaklott - mondta Balatoni András. Az ING vezető elemzője megjegyezte: az ipari bizonytalanság, változékonyság egyre inkább tükröződik az exportban is.
Az olcsó olaj és a gyenge forint is szerepet játszott
A kedvező adatot az ipar mellett segítette cserearány hatása, a gyenge forint és a kőolaj világpiaci árának drasztikus zuhanása. Ezek a hatások decemberben és januárban fel fognak erősödni, és tovább javítják a külkereskedelmi mérleg egyenlegét. Véleménye szerint a szezonalitás decemberben is meglesz a korábbi évekhez hasonlóan, azaz a tavalyi év végére visszaeshetett az export.
Mi lesz idén?
Az ING vezető elemzője szerint 2014-ben az előző évhez hasonlóan 6,5 milliárd eurós lehet a mérlegtöbblet. Az idén az olaj árának a zuhanása és a forint leértékelődése azonban ellensúlyozhatja az import növekedését - mondta.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője úgy véli, hogy a tavaly novemberi exporttöbblet az autóiparban beindult többletkapacitásnak köszönhető. A második félév adatai rávilágítottak arra, hogy az ipari termelés alakulását a külkereskedelmi egyenleg, az export teljesítményén keresztül leköveti.
Az elemző arra számít, hogy az erőteljes külkereskedelmi többlet az idén is megmarad, de kicsit zsugorodni fog, főleg azért, mert a lakossági fogyasztás további emelkedése várható, ezáltal pedig az import gyorsabb ütemben bővül majd, mint az export. Hozzátette: az üzemanyagárak csökkenése már az elmúlt egy-két hónapban felerősítette a kiskereskedelem forgalom növekedésének gyorsulását.
Az olcsóbb nyersanyagár az élelmiszer- és egyéb termékek árára is hatással lehet, megeshet, hogy a fogyasztói árak lassabb ütemben fognak emelkedni idén tovább ösztönözve a háztartások fogyasztását.