Közös könyvet írt Lentner Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke és Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója.
Unortodox könyvként jellemezte a szava szerint „hármaskönyvet” a bemutatást vállaló Matolcsy György jegybankelnök, aki szerint a három szerző könyve jókor született. Hiszen épp 5 éves sikeres válságkezelést zárunk, ami a bankadóval indult és az elszámolással és a forintosítással zárult.
Három testőr
De a könyv az ezt megelőző 25 év útkeresésről is szól. A könyv szereplői ebben az időszakban egyértelműen pozitív szerepet játszottak a magyar gazdaság életében.
Matolcsy szerint az elmúlt évek három testőre írta ezt a könyvet. Ez a három ember a tudomány, az érdekképviselet és a reálszféra, a bankrendszer megfelelő helyén folyton olyan dolgokat mond el, amellyel most is sokan vitatkoznak. Az egyet nem értők közé sorolta a jegybankelnök Bod Péter Ákost, Chikán Attilát és Mellár Tamást, de – név nélkül – említést tett a „sokkolókról”, akik korábban olyan intézkedéseket hoztak, amelyek miatt az ország sokkot élt át.
Lentner Tamás tudományos munkáiban régóta jelezte, új gazdaságfilozófiára van szükség, majd 2010 után üdvözölte azt. Parragh László mindig a kisvállalkozók érdekeit képviselte, emellett pedig megszállott növekedéspárti ember. Patai Mihállyal kapcsolatban az MNB elnöke felidézte, hogy elsőként mondta ki, hogy Magyarország „eljutott” Nyugat-Európába: amikor az Audi bejelentette magyarországi gyárának megalapítását, hiszen az Audi csak nyugati típusú országba ruház be.
Patai Mihály elmondta: lehet úgy együtt dolgozni, hogy nem értünk mindenben egyet. Véleménye is eltér a két másik szerzőétől az IMF szerepéről és Lentner Csaba devizahitelezésről szóló könyvében foglaltakról. Patai abban látja a gondot, hogy a magyar társadalomnak gondot okoz a nyugat-európai társadalomba való beilleszkedés. Pedig minden embernek tudnia kell, hogy nincs más alternatíva.
Matolcsy szerint 2011-ben ugyancsak Patai mondta ki először, hogy az új kormány költségvetési trendfordulót hajtott végre. A trendforduló végrehajtása, a válságkezelés sikeres lezárása után mára újabb fordulatra van szükség a jegybankelnök szerint. Matolcsy György szerint új megállapodásra van szükség az állam és a piac, a politka és a gazdaság, valamint a kormány és üzleti szektor között. Új konszenzus alapján kell új megállapodásokat hozni – hangsúlyozta. Lentner Csaba szerint a gazdasági szabadságharc után itt az ideje a kiegyezésnek.
Euró? Még várni kell
Matolcsy György szerint az elmúlt 5 évben nem tudtuk volna végrehajtani a válságkezelést, ha eurózóna tagok lettünk volna, de paradoxon, hogy ha az első Orbán-kormány 2001-es döntésének megfelelően 2007-ben csatlakoztunk volna, akkor nem lett volna szükség válságkezelésre. Matolcsy György szerint most egy kicsit várni kell, de 2020 után Magyarország bármikor képes lesz az eurócsatlakozásra.