1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Vége a lapításnak, most már a pekingi vezetés is elismerte, hogy az eszetlen iparosítás okozta ellenőrizetlen környezetvédelem "rákos falvak" tucatjait hozta létre és a fővárost fojtogató szmog miatt pedig egy kínai ingatlan milliárdos kezdeményez levegőtisztasági törvényt.

Már Mao Ce-tung idejében sem ment erőszak nélkül a "Nagy Ugrás" névre keresztelt erőltetett iparosítás, amikor a falvakban, szedett-vedett módon összerakott házi vaskohókban kellett a helyieknek "jó minőségű" vasat önteni, hiszen Kína gyorsan akart a vas és acél országává válni. Az utolsó 20 évben ugyan tovább vitték az iparosítást és mindent alárendeltek az építési láznak, de rájöttek, hogy a folyamat nem tartható fenn a végtelenségig. Az eszetlen módon hajszolt modernizálásnak meg lettek a súlyos következményei. Csak a legutóbbi időkben vált hangsúlyossá a környezetvédelem, hiszen az uniós és az amerikai előírásokat a megrendelők a helyszínen ellenőrizték, annak hiányában nem kezdtek bele a termelésbe. A voluntarista gondolkodásmódot azonban nehéz átállítani.

Lehajtott fejjel, de beismerték

Az elmúlt években a mérgező és veszélyes vegyi szennyezés számos környezeti katasztrófához vezetett, és komoly egészségügyi és társadalmi problémákat okozott, köztük "rákos falvak" kialakulását - ismerte be a kínai környezetvédelmi minisztérium. Ez az első alkalom, hogy a pekingi vezetés elismerte a jelenség létezését, a környezetvédő aktivisták korábban évekig hiába kampányoltak ez ügyben az interneten.

Utcarészlet                                       Fotó: Siklós Lili

A gyűjtőfogalom többnyire ipari központok, gyárak mellett fekvő településeket takar, amelyek lakói a létesítmények károsanyag-kibocsátása következtében betegszenek meg. De ahogy azt a BBC is bemutatta, igen gyakran a fertőzött települések a fémbányák környékén találhatók, ahol az elszennyeződött talajvízbe nehézfémek kerültek. A minisztérium most részletes listát is közölt a "rákos falvakról". Eszerint ezekből több mint harminc ilyen van ma Kínában, túlnyomó részük a keleti és középső tartományokban.

 

A környezetet nem lehet büntetlenül gyilkolni

A most futó XII. kínai ötéves tervben például már jelentős forrásokat biztosítanak a környezetvédelemre. Sőt, a keleti fejlett régiók mögött a következő években tervezett újabb gazdasági övezetekben már csak úgy engednek ipari tevékenységet indítani, hogy szigorú előírásoknak kell megfelelni. Erről egyébként a Privátbankárnak adott interjúban beszélt a ChinaCham magyar elnöke.

A környezetvédelmi tárcának is van egy ötéves terve, méghozzá a környezetre ártalmas vegyi anyagok jelentette veszélyek megelőzésére és szabályozására. A központi tanulmány szerint jelenleg mintegy 40 ezer vegyi anyag van használatban Kínában, köztük olyanok is, amelyeket a fejlett országok már rég kivontak a forgalomból. Ezek közül legalább háromezer mérgező vagy szennyező, a vezetés első körben 58 előállítását és használatát tiltaná be. Szintén szigorításra szorul a szennyező vállalatok ellenőrzése és a környezetvédelmi szabályok betartásának felügyelete. Az egészségügyi minisztérium február eleji statisztikái szerint a rák jelenleg vezető halálok Kínában, a betegség 2,7 millió ember halálát okozza évente, és minden évben több mint hárommillió új rákos megbetegedést regisztrálnak.

Strandolók a Sárga-tengernél           Fotó: Siklós Lili

A szmogra már a kínai milliárdosok is ugranak

Nemrégiben lepte be a negyedik szmoghullám a kínai fővárost, amelynek lakói közül tízezrek szorgalmaztak egy levegőtisztasági törvény elfogadását. Érdekes módon a civil kezdeményezést Pan Si-ji, a közismert kínai ingatlanfejlesztő cég, a China Soho milliárdos elnöke indította el Sina mikroblogján. A pekingi fővárosi közgyűlés képviselőjeként törvényjavaslatot akart benyújtani az ügyben, blogján három órán belül 25 ezer támogatóra talált.

Nagyon gázos ez a szmog

A Pekinget fojtogató szmogról azt mondják "soha nem látott méreteket" öltött, a látótávolság 500 méter alá csökkent, az épületek tetejét közelről sem látni, az embereknek csípi a szemét és megfájdítja a torkát a rossz levegő. Az egyik belvárosi gyermekkórházban ebben a hónapban minden korábbinál több, mintegy 9 ezer kis beteget regisztráltak, többségüket influenzával, légúti megbetegedések tüneteivel, tüdőgyulladással, légcsőgyulladással és hörghuruttal, valamint asztmatikus tünetekkel. Több elemzés is napvilágot látott, hogy a szmog mekkora költségekkel terheli, az amúgy sem túl jól ellátott kínai egészségügyet.

A járókelők nagy része már korábban beszerezte és viseli a szájmaszkot, de a média figyelmeztetett, hogy a finom por legkisebb szemcséitől többségük nem véd meg. Ezért van az, hogy egyesek már gázmaszkot és komolyabb légzésvédőt használnak. A szakemberek továbbra is a károsanyag-kibocsátást, tehát az autókat és a környező üzemeket, valamint a poroló építkezéseket teszik felelőssé a helyzetért, továbbá Peking földrajzi fekvését. A környező hegyek ugyanis télen - erős szél híján - megfogják a szennyezett levegőt. Sokan állítják, hogy a két legnagyobb olajvállalat elavult technológiával dolgozik, termékeik sokkalta szennyezőbbek, mint a nyugati szabvány.

Angliában is így kezdődött, csak 60 évvel korábban

A kínai médiában és az interneten szinte állandó téma lett a fővárosiak panasza és kiútkereső ötletelése. Jó néhányan úgy vélik, ha Pan benyújtja helyi törvényjavaslatát, abban mindenképpen szerepelnie kell, hogy a vészhelyzetekben autómentes napokat kell tartani, javítani kell az üzemanyagok minőségén, és korlátozni az ipari gázkibocsátást.

A Hszinhua hírügynökség emlékeztet ara, hogy 1952 decemberében Nagy Britanniában öt nap sűrű szmog ezrek halálát okozta, és néhány évvel később, 1956-ban a britek meghozták a saját levegőtisztasági törvényüket (Clean Air Act). Korlátozták a háztartási füst kibocsátását, ösztönözték az átállást az elektromos fűtési rendszerre, füstmentes zónákat alakítottak ki. A második levegőtisztasági törvényt 1968-ban fogadták el Londonban, amivel az ipari szennyezést igyekeztek csökkenteni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG