Hétfőn teszi közzé a KSH a kormányzati szektor idei első negyedéves egyenlegét. A kormányzati szektor 2016-os hiánya az előzetes adatok szerint 609,7 milliárd forint, a GDP 1,7 százaléka volt, ami az előző évi hiánynál 82,2 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,1 százalékponttal magasabb.
Szerdán és csütörtökön végre elfelejthetjük a húsvétot?
Szerdán a kiskereskedelmi forgalom májusi alakulásának első becslése jelenik meg. Az előző, április adat ugyan csalódást keltő volt, azonban közben a bérek olyan tempóban emelkednek, hogy a szakértők el sem tudják képzelni, hogy ne pörögjön fel a nagyon közeli jövőben a kisker-forgalom. Áprilisban mindenesetre a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene naptárhatástól megtisztítva mindössze 1,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ennél mondjuk tényleg csak jobb adat jöhet...
Csütörtökön a májusi ipari termelési adat első becslését közli a KSH. Áprilisban az ipari termelés volumene 3,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a márciusi kimagasló 14,1 százalékos növekedést követően. Ez elsőre ijesztően hangzik, elemzők azonban felhívják a figyelmet a húsvét-hatásra: az ünnep ugyanis ebben az évben áprilisra esett, míg az előző évben márciusra. Nem meglepő, hogy a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 2,5 százalékkal nőtt - idén áprilisban hárommal kevesebb munkanap volt, mint egy évvel azelőtt - ez egyébként az imént taglalt kiskereskedelmi adatra is komoly hatással lehetett.
A gyenge teljesítmény hátterében még az előző évi magas áprilisi bázis is állhat - összességében a gyenge adat ellenére ebben az ügyben sem veszítették el derűlátásukat az elemzők.
Hogy áll az államháztartás?
Csütörtökön publikálja a Nemzetgazdasági Minisztérium gyorstájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének június végi helyzetéről. Az államháztartás központi alrendszerének májusi hiánya 91,9 milliárd forintot, az első öthavi hiánya 213,4 milliárd forintot tett ki. Ez ugyan magasabb deficit a tavalyinál, az elmúlt évekhez képest azonban még mindig jól áll a büdzsé.
Pénteken a külkereskedelemről is kell beszélnünk
Pénteken a májusi külkereskedelmi forgalom első becslését teszi közzé a KSH. Áprilisban az export euróban számolt értéke 1,9 százalékkal, az importé 0,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a kiugró márciusi 19,0, illetve 21,3 százalékos emelkedés után - a húsvéti munkaszünet miatt azonban itt sem teljesen tiszta a kép.
A hab a tortán: megnézik, mennyire vagyunk jó adósok
A Moody's Investors Service a magyar szuverén osztályzat idei második potenciális felülvizsgálati időpontját július 7-ére, péntekre tűzte ki. Ez persze nem jelenti azt, hogy hozzá is nyúlnak a magyar besoroláshoz: legutóbb, márciusban például a cég egyáltalán nem vizsgálta Magyarország államadós-besorolását, így akkor nem jelentett be osztályzatmódosítást sem.
A Moody's - ha végrehajt bármilyen módosítást - a kialakult gyakorlatnak megfelelően pénteken késő éjjel, az európai és az amerikai piaczárások után jelenti be döntését Londonban, így ez már inkább hétvégi csemege lenne. Jelenleg a befektetésre ajánlott kategória alapszintjén tart minket a cég, hasonlóan a többi hitelminősítővel.
A magyar államadós-besorolás - forrás: MNB |
Érdemi változás nem történt a magyar makromutatókban, főleg a hitelminősítők által fájlalt viszonylag magas államadósság-rátában, így érdemi lépésre most sem számít a piac.
Legközelebb (és idén elvileg utoljára) október 20-án foglalkozik majd velünk a Moody's.