5p

De a kormány szerint az ország többségében nem gond az áramellátás. Közben újabb konkrét nyugati segítség érkezik az energetikai rendszer stabilizálására.

Nagy keletje van manapság a gyertyának Ukrajnában. Nem csak az ünnepek miatt, hanem azért is, mert az orosz hadsereg folyamatosan „gondoskodik” erről, hiszen szinte szünet nélkül támadja az energetikai rendszert, változó intenzitású áramkiamradásokat okozva egész régiókban.

A magasfeszültségű távvezetékekből is egyre többet rongálnak meg az oroszok. Fotó: Depositphotos
A magasfeszültségű távvezetékekből is egyre többet rongálnak meg az oroszok. Fotó: Depositphotos

Egy hétvégi kormányzati összegzés szerint mintegy 700 ukrajnai településen nincs áramszolgáltatás a háború és a rossz időjárás miatt. A rossz idő főleg Harkiv és a Donyeck megyéket sújtotta, ott természetesen a háború miatt is súlyosak az energiarendszerekben bekövetkezett károk vagy veszteségek. A déli Herszon környékén és egyes Kijevhez közeli településeken is gondok vannak. A naperőmű telepek a mostani igen felhős időszakban sokkal kevesebb áramot tudnak termelni, mint a tavasztól késő őszig tartó hónapokban, ez is nehezíti a szükséges mennyiség előállítását.

Az energetikai minisztérium szerint ezzel együtt az ország döntő részén nincs áramkimaradás, folyamatos a szolgáltatás és nem kell korlátozásokat bevezetni. A hatóságok mindazonáltal kérik a lakosságot, hogy délelőtt 10 és 12 között, valamint délután 4 és 6 óra között csökkentett üzemmódban használják elektromos készülékeiket, délelőtt pedig ne kapcsolják fel a lámpákat. Tavaly ilyenkor is voltak súlyos gondok, erről az alábbi cikkben olvashatnak.

Az orosz hadsereg légi és szárazföldi úton is hónapok óta masszívan támadja az ukrajnai energiaellátó rendszereket. Főleg hőerőműveket, elosztókat és transzformátor állomásokat bombáznak, illetve tüzérségi tűz alá vesznek. Az utóbbi hetekben drónokkal célzott akciókat hajtanak végre ilyen létesítmények ellen.

Ukrajna azonban csak nagyjából képes a saját szükségleteinek a kielégítésére. A napi áramimport 8-10 Mwh. Moldovából, Szlovákiából és Romániából hoznak be áramot az országba. Korábban export is volt, de ez ma nem jellemző. Denisz Smihal kormányfő azt mondta, hogy Ukrajna összesen 1,7 Gwh-t tud importálni az európai továbbító rendszeren (ENTSO-E) keresztül. Ehhez minden műszaki feltétel adott annak ellenére, hogy az oroszok folyamatosan és célzottan támadják az ellátó rendszert.

Ilyen körülmények között kulcsfontosságú egyrészt az atomerőművek működésének a biztosítása, másrészt azt, hogy beérkezzenek az energiaellátás folyamatosságát célzó nyugati műszaki és pénzügyi segélyek. Az UNN ukrán hírügynökség jelentette, hogy az amerikai Westinghouse cég a múlt héten írta alá egy megállapodást Kijevben. Ennek értelmében Európa első AP1000-es típusú reaktorát fogja felépíteni az ukrán állami Enerhoatom vállalattal együtt Hmelnyickij közelében. Ez az egyik legújabb technológiájú atomerőművi blokk a piacon, egyúttal ez lesz a legnagyobb kapacitású blokk Ukrajnában, 1100 MW-t fog termelni. A Hmelnyickij atomerőműben jelenleg két régi típusú VVER-1000-es blokk működik.

A fűtési szezont az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD) származó 150 millió eurós támogatás is segíti. Erről a múlt héten írtak alá szerződést a pénzintézet és az ukrán kormány képviselői. A pénz java részét a következő fél évben tervezik felhasználni különféle javításokra, karbantartásokra és alkatrészek beszerzésére.

Hollandia is bekapcsolódik az ukrajnai energetikai rendszerek újjáépítésébe és a fenntartható új kapacitások kiépítésébe és az energetikai rendszer decentralizációjába. Jeffrey van Leeuwen holland külgazdasági miniszter a múlt héten ellátogatott az egyik oroszok által erősen megrongált erőműhöz és ott jelentette be, hogy Hollandia nem várja meg a háború végét és már most segítségre siet. 

Az ukrán kormány igyekezett felkelteni a hollandok érdeklődését az ukrajnai földalatti gáztározók létesítése és bővítése iránt is, ezen kívül szorgalmazta, hogy ukrán olaj-és gázipari, valamint más energetikai területeken dolgozó ukrán szakemberek hollandiai továbbképzésen vehessenek részt. Egyelőre nem tudni, mit válaszoltak ezekre a felvetésre a hollandok. 

Hollandia a háború kezdete óta összesen 650 millió eurónyi támogatást adott Ukrajnának, ebből 120 millió eurónyi jutott az energetikára. A nyugati ország 84 humanitárius szállítmányt indított a megtámadott Ukrajnába, ebben 1000 energetikai felszerelés volt, főleg generátorok.

Az Enerhoatom november végén írt alá egy másik fontos megállapodást. Honlapja szerint ez egy szándéknyilatkozat volt a dél-koreai Hyundai céggel arról, hogy megkezdik atomerőművi projektek kivitelezését, különöse tekintettel az úgynevezett alacsony, illetve nagyfeszültségű PWR reaktorok létesítésére, valamint más, új reaktorok telepítésére. Később közös kutatásokra és a tapasztalatok cseréjére is sor kerülhet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
Makro / Külgazdaság Hogyan lehet csábító a tanári pálya? Mondjuk havi 1,6 millió forintos fizetéssel
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 07:37
Régi igazság, hogy a tehetséges egyetemistákat magas fizetéssel lehet elcsábítani. Az Egyesült Államok egyik nonprofit oktatási programja nem az üzleti világba, hanem tanári munkára toboroz így fiatalokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG