Miközben Oroszország több száz foglyot tart fogva a mariupoli Azovsztal acélműből, kelet-ukrajnai megbízottjai felvetették egy Nürnberg által inspirált "katonai bíróság" létrehozásának ötletét, amely megfigyelők szerint egy tömeges kirakatper lenne, és Oroszország invázióját igazolná a világ előtt, jelentette a The Guardian.
"Azt tervezzük, hogy nemzetközi bíróságot szervezünk a köztársaság területén" - mondta Denisz Puszilin, a Donyecki terület orosz ellenőrzés alatt álló területének vezetője. Mint mondta, mintául szolgálhatna az 1943-as harkivi per, amikor a szovjet hadsereg három németet és egy ukránt állított bíróság elé, ítélt el és akasztással kivégeztetett. Az egyik legfontosabb közönség a világsajtó volt. Az akasztásokról készült fényképeket a Life magazinban nyomtatták ki.
Hogy a Kreml végigcsinál-e egy ilyen borzalmas látványosságot, még nem világos, de az ötlet támogatókra talált a külügyminisztériumban és a vezető parlamenti képviselők között, akik kijelentették, hogy nem szabad fogolycserét végrehajtani a Mariupolban elfogott katonák és az orosz hadifoglyok között. Az elcsatolt Krím vezetője szerint egy bíróság az oroszok által megszállt Kelet-Ukrajnában, ahol a helyi hatóságok támogatják a halálbüntetést,
"leckeként szolgálna mindenkinek, aki elfelejtette Nürnberg tanulságait".
Ezzel persze a Nürnbergi döntéshozatalra úgy hivatkozik, mintha az nem egy nemzetközi bíróság ítélete lett volna a nemzetközi jog alapján megállapítva, és egy helyi bíróság döntésével egyenértékű lehetne.