3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A volt brit miniszterelnök mentené a menthetőt, és megállítaná a brit EU-kilépést, vagy legalábbis módosítana rajta, mentené, ami menthető. Arra hivatkozik, hogy a népszavazáson nem tudták, milyen feltételekkel jár a kilépés, nem voltak tisztában a szavazók döntésük következményeivel.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Tony Blair 1997 és 2007 között volt az Egyesült Királyság miniszterelnöke, és végig nagy népszerűségnek örvendett. Ha 2007-ben nem adja át hivatalát Gordon Brown addigi pénzügyminiszternek egy korábbi ígéret miatt, talán a 2010-es választások is másként alakultak volna, és David Cameron soha nem követi el azt a szamárságot, hogy népszavazásra bocsátja az uniós tagság kérdését.

Jó fej volt

Ugyanakkor az is igaz, hogy Tony Blair jóindulata, talán túlzott könnyelműsége vezetett oda, hogy a polgárokat rá lehetett venni a kilépési szavazatra. Blair ugyanis 2004-ben, amikor csatlakoztunk, rögtön megnyitotta a munkaerőpiacát az újonnan belépő 10 ország polgárai előtt, nem vette igénybe a 7 éves türelmi időszakot, mint mondjuk Németország. Ha egyeztet a többiekkel, és együtt tartják be a 7 évet vagy együtt rövidítenek, nem ment volna aránytalanul sok ember Angliába, és nem lehetett volna annyira felfűteni ezzel a kérdéssel a szavazópolgárokat.

Ha viszont már így lett, Tony Blair próbálna javítani a helyzeten. Kicsit későinek tűnik, leginkább a népszavazási kampányban kellett volna neki nagyobb erővel bedobni magát, hisz rá azért hallgattak volna. Most viszont azzal vádolja a jelenlegi kormányt, hogy nem is az úgynevezett „hard Brexit”-et erőlteti, hanem a mindenáron való kilépést,  ahelyett, hogy lényegesen kompromisszumkészebb lenne, és mondjuk megpróbálnának egy, a norvéghoz, vagy a svájcihoz hasonló megoldást elérni.

Kármentés

Blair a BBC szerint azt mondja, az ő feladata az, hogy mindennek költségeire és hatásaira felhívja a figyelmet. Meg kell mutatni, hogy hiányos ismereteken alapult a döntés, de most már bárki számára látható a tényleges helyzet. Ugyan a szavazás megtörtént, de azt javasolja, hogy mégiscsak át kéne gondolni még egyszer a kérdést, amikor már tisztán látszik, hogy mik az alternatívák. Az EU elhagyásával nagy lesz a fájdalom, a nyereség viszont csak illuzórikus. A népszavazást érzelmileg jelentősen befolyásolta a bevándorlás kérdése, és a volt miniszterelnök elismeri, hogy ez egy igen lényeges kérdés, amivel foglalkozni kell, csak nem mindent felrúgni miatta.

Reggel, éjjel, este

Kétségtelen, hogy a jelenlegi kormány működése alatt eddig kompromisszumkészség nélkül kezelte a Brexit kérdését. Ahogy Blair mondja: a Brexittel fekszenek és ébrednek, azzal álmodnak, hogy egy másik klasszikust idézzünk, arra gondolnak reggel, éjjel és este. Kérdés persze, hogy mit lehet ilyenkor tenni: Blair tavalyi kampánytársai azt mondják, hogy ha a névleges kilépést nem is lehet megakadályozni, azon kellene munkálkodni, hogy a hatása mégis sokkal kisebb legyen (megint csak a svájci vagy a norvég út).

A lordok

Kérdés, hogy Blair mennyire tudja felrázni a közvéleményt, és mennyire tud hatást gyakorolni. A következő lényeges pont mindenesetre a parlament felsőházának, a Lordok Házának szavazása, és az eleve nem tűnik olyan sima ügynek, mint az alsóházé volt. Ott nincs is többsége a kormánynak, így Blair véleményére is jobban figyelnek, nem is kizárt, hogy az időzítés is ennek köszönhető.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Komoly mellékhatása van az eltévedt orosz rakétáknak
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 16:42
Kerülik a turisták, különösen a külföldi látogatók a Duna deltájában lévő településeket, amelyek környékén korábban eltévedt orosz rakéták csapódtak be.
Makro / Külgazdaság Világmárkákra tenyereltek rá az oroszok
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 12:12
Az Ariston, valamint Bosch márkájú gépeket forgalmazó cégek oroszországi leányvállalatai kerülnek a Gazprom fennhatósága alá. 
Makro / Külgazdaság Mindenki villanyautózni fog?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 11:26
Az elektromos autók a vártnál lassabban, de egyre nagyobb szerelet kérnek maguknak. Persze van egy csomó kihívás, elég csak a magas árra és a finanszírozásra, az áramkutak hiányára, a hatótáv-félelmekre gondolni. Egyebek mellett ezek a kérdések lesznek terítéken a Privátbankár, az Mfor és a piac és Profit kiadója, a Klasszis Lapcsoport által szervezett hiánypótló,  "E" mint energia című május 16-án sorra kerülő konferencia villanyautó-szekciójában. 
Makro / Külgazdaság Széteshet Oroszország, ha elveszti a háborút? Kína visszavenné Mandzsúria egy részét?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 06:58
Az amerikai szakértők azt találgatják, hogy az Ukrajna elleni háborúban lerongyolódó Oroszországot, amely 11 időzónán nyúlik keresztül, egyben lehet-e tartani.
Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG