A Bloomberg cikke szerint a turisták által is rendkívül kedvelt dél-afrikai Fokváros hamarosan teljesen kiszáradhat, a víztározókban ugyanis csupán 100 napra elegendő ivóvíz maradt, hogy kiszolgálják a 3,7 millió lakost és az évente érkező 850 ezer turistát. A problémát az okozza, hogy Fokváros kizárólag víztározók (összesen 6 darab) segítségével biztosítja a vízellátását, ezekben azonban a tárolt mennyiség 30 százalék alá esett, ráadásul a tározókban lévő víz 10 százaléka nem fogyasztható.
Fokváros Forrás: Wikimedia Commons |
Ezeket a tározókat ráadásul elsősorban esővízzel lehet feltölteni, márpedig legutoljára két évvel ezelőtt esett a térségben. A szakértők szerint ráadásul most egy kisebb özönvízre lenne szükség, hogy ismét értékelhető mennyiségű víz legyen a tározókban. A vezetés egyébként szigorú víztakarékossági akciót hirdetett, szigorúan tilos például locsolni és úszómedencéket feltölteni, ezt pénzbírsággal büntetik. Emellett csökkentették a víznyomást a rendszerben, és folyamatosan ellenőrzik a csöveket, hogy nincs-e valahol szivárgás.
Tettek helyett esőtánc
Az intézkedések hatására a tavalyi 1,1 milliárd literhez képest idén már „csak” 751 millió litert fogyaszt a város naponta, ez azonban elmarad a vezetés 700 milliós céljától. Most azon dolgoznak, hogy a lakosság fogyasztási szokásait is megváltoztassák, például fürdővizet használjanak WC öblítésre. Mindeközben az úgynevezett „szürke szennyvizet”, így a mosógépekben és a fürdőszobákban termelődő vizet újrahasznosító vállalatok csúcsra járnak a térségben.
Szakemberek szerint a legnagyobb probléma, hogy cselekvés helyett az esőben bízott Fokváros vezetése, és kiszolgáltatták a várost egyetlen vízellátási módnak. Jelenleg a további bizakodás mellett vizet pumpálhatnának például a Berg folyóból az egyik tározóba, ez azonban alig 60 millió litert szolgáltatna naponta, és több mint 20 millió dollárba kerülne a városnak. Egy új szennyvíztelep vagy egy, a tengervizet sótlanító rendszer bevezetése szintén több milliárdos kiadást jelentene Fokvárosnak, ezzel azonban további 220+450 millió liter vízhez juthatna a lakosság – ezek kiépítésére azonban sem kapacitás, sem idő nincs már. Ha azonban nem cselekszenek, legkésőbb 2019-re egy csepp víz sem marad a térségben a sós tengeren kívül.
Kiszáradt Balaton és klímamenekültek - nem akármilyen jövő vár Magyarországra Sokat hallunk a klímaváltozás által világszinten okozott problémákról és a kihaló bébifókákról, azt viszont már nem igazán tudjuk, hogy milyen hatásai lesznek Magyarországon. Tényleg eltűnnek majd az évszakok és egy mediterrán paradicsom leszünk? Mi lesz a Balatonnal? Szabó Péterrel, az Országos Meteorológiai Szolgálat klimatológusával beszélgettünk. >>> |