Az államháztartás központi alrendszerének 2014. augusztus havi egyenlege az elmúlt 10 évben a legalacsonyabb deficitet mutatja, a hiány mindössze 7,4 milliárd forint volt, a múlt havi 37,7 milliárd forint utámn - közölte az Nemzetgazdasági Minisztérium a Privátbankárral. Az államháztartás központi alrendszerének az idei első nyolchavi hiánya így is 858,8 milliárd forint.
Hogy jött össze?
Ezen belül a központi költségvetés 1053,1 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 150,1 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 44,2 milliárd forintos szufficittel zártak.
Tavaly első nyolc hónapban az államháztartás központi alrendszerének deficitje 961,2 milliárd forint volt.
A gazdasági növekedés felfutásából, a foglalkoztatás bővüléséből, valamint az online pénztárgépek bekötéséből származó többletbevételek ugyanakkor javították az idei augusztus végi költségvetési egyenleget. Ezek a pozitív tendenciák a korábbi évekhez képest az év második felében várhatóan erőteljesebben érvényesülnek - olvasható a közleményben.
Az egész évre tervezett hiány 984,6 milliárd forint - a hiány tehát az éves terv 87,2 százalékán állt, míg négy hónappal ezelőtt még 97 százalékon állt a mutató. A rengeteg egyedi, illetve évről évre változó lefutású tétel (pl. kamatfizetés, állami beruházások) miatt az évközi hiányszámnak nincs igazán információtartalma. Annak érdekében, hogy értékelni lehessen az államháztartás évközi helyzetét, az egyenleg helyett az egyes tételek részletes vizsgálatára van szükség. |
Az év első felében a kiadások meghaladták a bevételeket, ezért a hiány nagysága nem időarányos. Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél továbbra is a GDP 2,9 százaléka - közölte az NGM.
Azért egy kis megszorítás is kell
Az NGM ugyan nem említi, de a hiánycél biztosításához azért megszorításokra is van szükség:Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter nemrég jelentette be, hogy a kormány 110 milliárd forintot zárol a kormányzati kiadásokból azért, hogy biztonsággal teljesíthető legyen a 2,9 százalékos hiány a GDP arányában.
Néhány nappal előtte Varga módosító javaslatot nyújtott be az idei költségvetéshez. A javaslat az államháztartás központi alrendszerének kiadási főösszegét és hiányát 152 milliárd forinttal emeli meg. Az NGM szerint a módosítás nem veszélyezteti a 2,9 százalékos uniós hiánycél teljesítését, a Költségvetési Tanács viszont nem zárta ki annak kockázatát, hogy a tranzakciók egy része az ESA-hiányt (az uniós módszertan szerint számított államháztartási deficitet) is növelni fogja. Ezután jelentette be Varga Mihály a 110 milliárdos zárolást. (A költségvetés módosításáról mindenesetre még nem született meg a parlamenti döntés.)
Elemzők biztonsági óvintézkedésnek nevezték a zárolást, amit nem biztos, hogy nem követnek újabb lépések. Varga Mihály természetesen nem tartja megszorításnak a zárolást.