A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Regionális Vám- és Pénzügyőri Főigazgatósága munkatársa az ekáer-ellenőrzés (elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer) részeként egy kamiont állít meg az M5-ös autópálya lajosmizsei tengelysúlymérő állomásán. MTI Fotó: Ujvári Sándor |
Tavaly 6247 bűncselekmény gyanúja miatt indított büntetőeljárást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), az elkövetési érték, az okozott kár 109,48 milliárd forint - derül ki az adóhatóság honlapján hétfőn közzétett összefoglalóból.
A bűncselekmények 42,07 százaléka költségvetési csalás, csődbűncselekmény az esetek 10,02 százaléka, a számvitel rendjének megsértése 6,98 százalékkal, az iparjogvédelmi jogok megsértése 5,28 százalékkal, az orgazdaság 4,64 százalékkal szerepel a nyilvántartásban.
A költségvetési csalás 98,06 milliárd forint, az iparvédelmi jogok megsértése 885,96 millió forint, a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése 2,12 milliárd forint, az orgazdaság 2,6 milliárd forint értékű volt.
Gyárépítésben is utaznak
Tavaly 696 bűncselekmény esetében csaknem 187 millió szál dohányterméket foglaltak le a NAV munkatársai több mint 6,78 milliárd forint értékben. Magyarországon megjelentek olyan bűnözői csoportok, akik jelentős pénzt fektetnek be cigarettagyárak építésébe. A NAV pénzügyi nyomozói 2016-ban két ilyen bűnszervezetet számoltak fel.
A csempészet a zöldhatárról átterelődött a nagyobb mennyiséget szállítani képes kamionos forgalomra. Ennek egyik oka a déli határszakaszon felállított fizikai határzár és a fokozottabb hatósági jelenlét. A NAV tavaly 20 cigarettacsempész bűnszervezetet számolt fel.
A folyamatban lévő büntetőeljárásoknál a vagyonbiztosítás összege - lefoglalás, önkéntes megtérítés együttesen - 33,49 milliárd forint.
Tavaly 2780 költségvetést károsító bűncselekményt derítettek fel a nyomozók 97,27 milliárd forint elkövetési értékben, az ebben a körben teljesített vagyonbiztosítás 34,79 milliárd forint.
Tavaly 31 bűnszervezetet és 23 bűnszövetséget sikerült felderíteni, az 54 szervezetten elkövetett ügyhöz mintegy 39 milliárd forint elkövetési érték társult, ami csaknem másfélszerese a 2015-ösnek.
A pénzügyi információs egység 2016-ban a pénzmosás és terrorizmus finanszírozásával kapcsolatban 8786 szolgáltatók által beküldött bejelentést fogadott.