Mint írják, a tűzifa kereskedők úgy adták el egymásnak, végül a vásárlóknak a fát, hogy annak sem a mennyisége, sem a minősége nem volt követhető az ügyleteknél.
A hatóság megjegyzi: a Nébihhez rendszeresen érkeznek lakossági bejelentések. Ezek kockázatelemzése alapján – megalapozott gyanú esetén – ellenőrzés indul az illegális kereskedelmi tevékenység felderítésére. A végül felfüggesztéshez és zároláshoz vezető bejelentés kapcsán a hatóság szakemberei a NAV Kelet-budapesti Adó- és Vámigazgatóságának munkatársaival kezdték meg az adatok elemzését, amit egy közös próbavásárlás követett. A próbavásárlás során ellenőrzött iratokból került a Nébih látóterébe a Pest megyei tűzifa telep.
Így trükköztek
A telephely ellenőrzése során kiderült, hogy a vásárolt tűzifát köbméterben szállítják be, azonban az értékesítés már tömegre történik, ennek folyamatáról azonban nem vezettek nyilvántartást. A telephelyen ugyan rendelkezésre állt hitelesített hídmérleg, azonban a vásárlóknak a nyugta vagy számla mellé a mérlegelést tanúsító mérlegjegyet már nem adtak ki. A telepen sem a tűzifa eredetigazolását biztosító szállítójegyet, sem a tűzifa vásárlói tájékoztatót nem biztosították a vásárlók részére.
A Nébih ellenőrzése fényt derített arra is, hogy a tűzifatelepről zárt kisteherautókkal is szállítottak ki tűzifát, amelyet különböző településrészeken eseti jelleggel, közvetlenül próbáltak értékesíteni a lakosságnak. Ennek során még a hiányosan kiállított dokumentumokat sem biztosították.
Az ellenőrzés során feltárt hiányosságok súlyossága a kereskedelmi tevékenység azonnali felfüggesztése, valamint a teljes fatermék készlet zárolták.
Ne dőljünk be!
A Nébih eddigi ellenőrzési tapasztalatai alapján, amikor a kereskedő nem ad szállítójegyet és tűzifa vásárlói tájékoztatót, akkor az eladott mennyiség és a tűzifa minősége is problémás. Éppen ezért fontos, hogy a tűzifavásárlók ne higgyenek annak a jól hangzó ajánlatnak, mely szerint megfelelő papírok nélkül olcsóbban és jobb minőségű tűzifához juthatnak.