„Ez a döntés katasztrófa a világgazdaság számára. Óriási nehézséget jelent Európa számára. Azt hiszem, katasztrófa az Egyesült Államok és az amerikai polgárok számára is” – fogalmazott a kormányfő egy szenátusi konferencián.
„Az az elképzelés, hogy a világ minden egyes nagy régiója bezárkózik, és ezentúl a kereskedelmi háborúnak kell uralkodnia (...) olyan veszélyeket rejt magában, amelyek sajnos idővel megvalósulnak” – tette hozzá.
„A bolygó legfontosabb állama”, az Egyesült Államok kormánya a „szövetségesei ellen fordult”, és ezzel a „kereskedelmi háborúval már nem szolidáris velük”. „Velünk, akik együtt alkottuk a szabadságjogok szövetségét a Nyugaton, legalábbis azt hittük, hogy ez az volt” – mondta.
Fotó: Depositphotos
Az amerikai lépésekkel súlyos idők kezdődnek, a bizonytalanság olyan időszakát nyitják meg, amely megkérdőjelezi a gazdaságot, sőt a francia társadalom egészét is – hangsúlyozta a miniszterelnök.
François Bayrou több miniszterrel együtt csütörtök délután részt vesz a francia elnöki hivatalban összehívott találkozón, ahova Emmanuel Macron államfő a vámok emelése által érintett ágazatok képviselőit hívta meg, akik a miniszterelnök szerint túszai lettek a kialakult helyzetnek.
„Nekünk kell kitalálnunk azt az új világot, amelynek el kell jönnie, és mi látjuk ennek az új világnak egy oldalát, amelynek lényege, hogy Európa végre elfogadja, hogy olyan hatalomként létezik, amely képes megvédeni magát, és a jövőben másfajta kapcsolata lesz (az Egyesült Államokkal) és egy másfajta gazdasága is” – mondta a kormányfő.
Az új amerikai vámok által Franciaországban leginkább veszélyeztetett ágazatok közé tartozik a repülőgépipar (2024-ben 9 milliárd euró értékben exportált, ami Franciaország Egyesült Államokba irányuló exportjának egyötöde), a luxuscikkek és a szeszes italok gyártása.
Az elnöki hivatalba összehívott találkozón várhatóan részt vesznek a repülőgépipar (többek között az Airbus), az ipari és vegyipari, a mezőgazdasági és a borászati ágazat, valamint az autóipar képviselői.
„A legfőbb teendő felmérni, hogy milyen támadások lehetnek, és mik azok hatásai minden egyes ágazatra. Aztán megnézzük, hogyan tudjuk támogatni a termelő iparágakat” – mondta Sophie Primas francia kormányszóvivő az RTL rádiónak csütörtökön.
(MTI)