Amerikában minden a feje tetejére állt Trump megválasztása óta: a piac azt várja, hogy az állami költekezés felhajtja az inflációt és a dollár ereje is kitart, sőt tovább erősödhet. Mindezt decemberben a Fed is elfogadta, irányt váltott, jöhet a kamatemelési ciklus. Ha pedig mindez így van, akkor egy, a Bloombergnek nyilatkozó oxfordi közgazdász szerint Európára is átterjednek a folyamatok, beindul az infláció, és Mario Draghi is befejezheti végre az extrém monetáris politikát.
Draghi lemaradt
A közgazdász szerint az euró gyengülése a dollárral szemben önmagában felpörgetheti az éledező inflációt, ami már akár a következő hónapokban is elérheti a 2 százalékos jegybanki célt az eurózónában, miközben Mario Draghi igen pesszimista várakozásai szerint 2019-ben is csak 1,7 százalék lenne. Decemberben egyébként már 1,1 százalék volt az eurózóna inflációja, vagyis a 0-tól már bőven elrugaszkodott.
Jöhetnek a héják
A közgazdász szerint az eurózóna fogyasztói most jóval több importárut vesznek, mint pár éve. A megnövekedett kereslet lehetővé teszi, hogy az eladók érvényesítsék az árakban az euró gyengülését, ami a korábbi években lehetetlen volt. Így az infláció szépen felfut a jegybanki cél magasságába, és akkor az EKB héjái nyomást fognak gyakorolni a monetáris tanácsra, hogy mégiscsak szüntessék meg mihamarabb az eszközvásárlási programot, és kezdjék meg a kamatemelést.