„Nincs már se brit, se francia birodalom. S ami megmaradt belőlük, az éppen most vergődik bosszút álló gyarmataik multikulturális szorításában. A történelem igazságtételét a legnagyobbak sem kerülhetik el.” – mondta a magyar miniszterelnök a napokban történelmi súlyú beszédében Sátoraljaújhelyen. Nos, így is lehet értelmezni azt, hogy az elmúlt napokban tüntetők ezrei döntöttek le szobrokat az USA-ban és az Egyesült Királyságban.
Csak a hadseregnek kommunikál
Valóban, történelmi időket élünk és Trump elnök ezekben a sorsdöntő órákban nem szól saját nemzetéhez. Nem tisztázza első számú politikai vezetőként az álláspontját, értékrendjét, nem próbálja gyógyítani a sebeket. Erős jelzéseket és gesztusokat küld viszont a hadseregnek.
Egyrészt tegnap beszédet mondott a West Point katonai akadémia végzősei előtt, ahol a hadsereget „az amerikai örökség megvédésére” szólította fel. Másrészt, Trump gazdasági és utazási szankciókat rendelt el a Hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) alkalmazottai ellen, mert azok vizsgálatot folytatnak az Afganisztánban állomásozó amerikai haderő által elkövetett háborús bűnük ügyében. Nem hagyhatjuk, hogy az ICC Amerika nemzeti szuverenitását fenyegesse – tudatták washingtoni kormány források.
S noha a koronavírus fertőzöttek száma jelenleg 21 szövetségi államban növekvő trendben van és a halottak száma már meghaladja a 117 ezret, az elnök nagyszabású kampánybeszédet tart egy stadionban június 20-án az oklahomai Tulsában. Abban a városban, ahol 1921-ben a fehérek mintegy 300 afro-amerikait halálra lincseltek. A felfokozott hangulatra jellemző, hogy a beszédet a BOK Center nevű stadionban tartja meg, amely 20 ezer főt tud befogadni, de már 300 ezer jegyre futott be igénylés.
Rendkívüli lépések jöhetnek
Az elnöknek új pályára kell állnia, mivel 5 hónappal a november 3-i elnökválasztás előtt 14 százalékponttal van lemaradva Joe Biden demokrata jelölt mögött. Sajtóértesülések szerint Trump a múlt hétvégén „kétségbeesetten” hívta fel barátait és tanácsadóit és azt akarta hallani, hogy ezek a felmérések hamisak. De egy republikánus forrás szerint „senki sem mondta neki azt, amit hallani akart”. Trump viszont nem lenne az, aki, ha egy Twitter-üzenetben ennek ellenére nem nevezte volna „HAMISNAK” a közvéleménykutatási eredményeket.
A német kormányhoz közel álló Die Welt tegnap ezzel a címmel jelentetett meg egy elemzést: „Várva egy amerikai Reichstag-tűzre” A cikk nem rejti véka alá elképesztően súlyos kritikáját: „Trump nem az első amerikai elnök, akit hidegen hagy az amerikai alkotmány. De az első, aki nyíltan autokráciára törekszik. A kezdeti optimizmus, hogy az intézmények erősebbnek bizonyulnak majd nála, mára teljesen elpárolgott.”
Valóban, talán nem túlzás kijelenteni, hogy az Egyesült Államok egy súlyos politikai megrázkódtatás küszöbén áll – amelyben a hadseregnek kulcsszerepe lehet.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)