4p

Donald Trump azt ígérte választóinak, hogy eltávolítja az Egyesült Államok éléről a „korrupt” elitet, amely bennfentesekből, szürke eminenciásokból és lobbistákból áll. Vajon kik kerülnek a helyükre?

A második világháború után az Egyesült Államokban konszenzus alakult ki a demokratikus elitizmus megítélése körül – kezdi az ezt kikezdő új trumpista rendszer bemutatását a Conversation. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tömegdemokráciák elengedhetetlen része, hogy egy elit formálja politikai döntésekké a társadalom akaratát.

Két fontos feltétele van annak, hogy a demokratikus elit ne nőjön a társadalom fejére, ne váljon saját céljait követő, elnyomó réteggé. Az egyik hogy a választások szabadok legyenek és azokon egymással versengő politikai elitek igyekezzenek elnyeri ajánlatukkal a választók támogatását. A másik hogy a politikai intézmények viszonylag függetlenek legyenek egymástól, ellenőrizzék egymást, korlátozzák egymás hatalmát.

Ezt a konszenzust az 1990-es évek óta kikezdik elitellenes retorikával fellépő politikai irányzatok, melyek azt hangoztatják, hogy a keleti és nyugati parti establishment, a nagy hírű pénzügyi, politikai és akadémiai intézmények egyfajta „mély államot” képeznek, amely mégis csak a társadalom feje fölé nőtt. Eszerint ez a „mély állam” manipulálja az embereket annak érdekében, hogy megtartsa kiemelkedő társadalmi pozícióját – ahelyett, hogy az  amerikai emberek érdekeit képviselné.

A török és a magyar elitcsere példája lehet a minta az Egyesült Államokban

A demokraták oldalán Bernie Sanders és Elizabeth Warren baloldali szenátorok fémjelzik ezt az irányt, a republikánusoknál Donald Trump 2016-os hatalomra kerülése hozta el a fordulatot.

A régi-új elnök – aki soha nem ismerte el, hogy 2020-ban elvesztette az elnökválasztást – újraválasztása után heteken belül vihart kavart azzal, hogy nagy befolyásra tettek szert a környezetében lévő dúsgazdag üzletemberek.

Trump átveszi a magyar és a török forgatókönyvet?
Trump átveszi a magyar és a török forgatókönyvet?
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A bírálók felelevenítették azokat a politikatudományi tanulmányokat, amelyek az elitek lázadásáról szólnak. Ezek szerint ha a 20. század a tömegek forradalma volt, akkor 21. század eddig arról szólt, hogy az eliteken belül alakulnak ki forradalmak, azaz teljes helycserék a politikai döntésekre befolyást biztostó pozíciókban. Erre hozza példának a cikk a török és a 2010 utáni magyar politikai rezsimet.

Musk-oligarchiáról ír a sajtó, de nem ez az elitcsere lényege

Trumpot azért választotta meg az amerikaiak többsége, hogy leváltsa a demokratikus eliteket – beleértve ebbe a Republikánus Párt hagyományos, mérsékelt vezető politikusait is. Első látásra ezt jelezheti Elon Musk, a Tesla vezére, a világ leggazdagabb embere és a hozzá hasonló cégvezetők megjelenése az új elnök körül. Az amerikai  sajtó el is nevezte ez Musk-ologarchiának.

Valójában azonban az elitcsere lényege nem ez, hanem az, hogy washingtoni adminisztrációban dolgozó úgynevezett bennfentesek, elsősorban demokrata tisztviselők helyére olyanok kerüljenek, akik Trumphoz, illetve a MAGA (Make America Great Again) mozgalomhoz lojálisak.

A Trump-adminisztráció nyíltan vállalt célja a nem választott, a trumpisták szerint nem elszámoltatható szürke eminenciások kipurgálása az országot vezető rétegből.

Az 1980-ban megválasztott Ronald Reagan, a neoliberalizmus egyik kiemelkedő képviselője azt mondta elnöki beiktatási beszédében, hogy „a kormány nem a megoldás a problémáinkra, hanem maga a probléma.” Ezzel jelezte, hogy össze akarja zsugorítani az államot. Donald Trump hatalomra kerülésével nem ez a régi jobboldali igény tér vissza. Az antielitista elit nem csupán csökkenteni akarja a kormányzat nagyságát, hanem szétszedni, és aztán a saját képére formálva újra összerakni. Hosszú távra szóló változást akarnak. Át akarják alakítani a demokratikus elitizmust populista elitizmussá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG