4p

Donald Trump azt ígérte választóinak, hogy eltávolítja az Egyesült Államok éléről a „korrupt” elitet, amely bennfentesekből, szürke eminenciásokból és lobbistákból áll. Vajon kik kerülnek a helyükre?

A második világháború után az Egyesült Államokban konszenzus alakult ki a demokratikus elitizmus megítélése körül – kezdi az ezt kikezdő új trumpista rendszer bemutatását a Conversation. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tömegdemokráciák elengedhetetlen része, hogy egy elit formálja politikai döntésekké a társadalom akaratát.

Két fontos feltétele van annak, hogy a demokratikus elit ne nőjön a társadalom fejére, ne váljon saját céljait követő, elnyomó réteggé. Az egyik hogy a választások szabadok legyenek és azokon egymással versengő politikai elitek igyekezzenek elnyeri ajánlatukkal a választók támogatását. A másik hogy a politikai intézmények viszonylag függetlenek legyenek egymástól, ellenőrizzék egymást, korlátozzák egymás hatalmát.

Ezt a konszenzust az 1990-es évek óta kikezdik elitellenes retorikával fellépő politikai irányzatok, melyek azt hangoztatják, hogy a keleti és nyugati parti establishment, a nagy hírű pénzügyi, politikai és akadémiai intézmények egyfajta „mély államot” képeznek, amely mégis csak a társadalom feje fölé nőtt. Eszerint ez a „mély állam” manipulálja az embereket annak érdekében, hogy megtartsa kiemelkedő társadalmi pozícióját – ahelyett, hogy az  amerikai emberek érdekeit képviselné.

A török és a magyar elitcsere példája lehet a minta az Egyesült Államokban

A demokraták oldalán Bernie Sanders és Elizabeth Warren baloldali szenátorok fémjelzik ezt az irányt, a republikánusoknál Donald Trump 2016-os hatalomra kerülése hozta el a fordulatot.

A régi-új elnök – aki soha nem ismerte el, hogy 2020-ban elvesztette az elnökválasztást – újraválasztása után heteken belül vihart kavart azzal, hogy nagy befolyásra tettek szert a környezetében lévő dúsgazdag üzletemberek.

Trump átveszi a magyar és a török forgatókönyvet?
Trump átveszi a magyar és a török forgatókönyvet?
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

A bírálók felelevenítették azokat a politikatudományi tanulmányokat, amelyek az elitek lázadásáról szólnak. Ezek szerint ha a 20. század a tömegek forradalma volt, akkor 21. század eddig arról szólt, hogy az eliteken belül alakulnak ki forradalmak, azaz teljes helycserék a politikai döntésekre befolyást biztostó pozíciókban. Erre hozza példának a cikk a török és a 2010 utáni magyar politikai rezsimet.

Musk-oligarchiáról ír a sajtó, de nem ez az elitcsere lényege

Trumpot azért választotta meg az amerikaiak többsége, hogy leváltsa a demokratikus eliteket – beleértve ebbe a Republikánus Párt hagyományos, mérsékelt vezető politikusait is. Első látásra ezt jelezheti Elon Musk, a Tesla vezére, a világ leggazdagabb embere és a hozzá hasonló cégvezetők megjelenése az új elnök körül. Az amerikai  sajtó el is nevezte ez Musk-ologarchiának.

Valójában azonban az elitcsere lényege nem ez, hanem az, hogy washingtoni adminisztrációban dolgozó úgynevezett bennfentesek, elsősorban demokrata tisztviselők helyére olyanok kerüljenek, akik Trumphoz, illetve a MAGA (Make America Great Again) mozgalomhoz lojálisak.

A Trump-adminisztráció nyíltan vállalt célja a nem választott, a trumpisták szerint nem elszámoltatható szürke eminenciások kipurgálása az országot vezető rétegből.

Az 1980-ban megválasztott Ronald Reagan, a neoliberalizmus egyik kiemelkedő képviselője azt mondta elnöki beiktatási beszédében, hogy „a kormány nem a megoldás a problémáinkra, hanem maga a probléma.” Ezzel jelezte, hogy össze akarja zsugorítani az államot. Donald Trump hatalomra kerülésével nem ez a régi jobboldali igény tér vissza. Az antielitista elit nem csupán csökkenteni akarja a kormányzat nagyságát, hanem szétszedni, és aztán a saját képére formálva újra összerakni. Hosszú távra szóló változást akarnak. Át akarják alakítani a demokratikus elitizmust populista elitizmussá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
Makro / Külgazdaság Kétségbeesetten igyekeznek alkalmazkodni Trump „új világához”
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:44
További állami támogatásokat jelentett be a dél-koreai kormány az amerikai gazdaságpolitika cikk- cakkjaira reagálva. Ezúttal a félvezetőgyártás állami hátszelét növelik az autóipar után.
Makro / Külgazdaság Kemény ellenfelet kaptak Trumpék: pert indítottak a Fehér Ház ellen a harvardi professzorok
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 09:09
A Harvard Egyetem nem teljesíti a washingtoni kormány elvárásait annak érdekében, hogy elkerülje állami támogatásának lefaragását. A professzorok egy része pert indít az egyetemi autonómia védelmében.
Makro / Külgazdaság Valóban bóvlit csinálhatnak Magyarországból?
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 08:29
Nagy kérdés, mit lép a másik két hitelminősítő. 
Makro / Külgazdaság Cserbenhagyás Putyin-módra, lecserélték az Ibriseket
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 07:17
Sajátos módon hihetetlennek hangzik, hogy Oroszországnak saját lapostévé-gyártása is van, vagyis inkább csak volt, egy olyan cég személyében, amely korábban világmárkák bérgyártója volt.
Makro / Külgazdaság Rémálomszerű válságot hozhat a vámháború
Király Béla | 2025. április 15. 05:51
Abban a szakértők döntő többsége egyetért, hogy a Donald Trump által elindított vámháború nem jelent megoldást azokra a problémákra, amelyekre az amerikai elnök hivatkozik. Az éles piaci reakciók egyelőre visszakozásra kényszerítették Donald Trumpot, ám többek szerint a tőzsdei reakciónál sokkal nagyobb problémák is lehetnek.
Makro / Külgazdaság Óriási fordulat készül Szíriában: rég látott lépésre szánhatja el magát Szaúd-Arábia?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 17:54
A tartozások kifizetése nagy eredmény lehetne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG