Az olaj ára folytatta november első hetének végén megkezdett lejtmenetét a második hét elején – derült ki a Reuters jelentéséből. Ez részben annak volt köszönhető, hogy enyhült a kínálat csökkenésének veszélye az USA-ban, miután az aktuális vihar a Mexikói-öbölben gyengébbnek bizonyult a vártnál. Részben csalódást okoztak a befektetőknek a kínai gazdaságélénkítési tervek.
Brent jegyzése előbb csökkent majd némileg emelkedett, de továbbra is a 74 dollár/hordós szint alatt maradt. A WTI ára folyamatosan zsugorodva 70,3 dollár/hordóra morzsolódott le. Mindkét szabvány több mint két százalékkal gyengült november 8-án, azaz a hónap első hetének utolsó kereskedési napján. A legújabb kínai gazdaságösztönző csomagot az ország parlamentjének gazdasági állandóbizottsága ismertette szintén a november 8-án. Az intézkedések elmaradtak attól, amit a befektetők vártak – idézte a Reuters Tony Sycamore-t, az amerikai IG tőzsdei kereskedési szolgáltató cég elemzőjét. Csak homályos célzásokat fogalmaztak meg arról, hogy némi ösztönözőkkel akarják élénkíteni a lakáspiacot és a fogyasztást.
Az ANZ pénzügyi szolgáltató vállalat szakérői úgy vélik, hogy a kínai döntéshozók nem véletlenül tartózkodnak a közvetlen pénzügyi ösztönzők meghirdetésétől. Vélhetően arra várnak, hogy kiderüljön, milyen gazdaságpolitikát folytat majd az új amerikai adminisztráció. Emellett van a parlamenti bizottságnál magasabb döntéshozó fórum is az országban. Nevezetesen a Kínai Kommunista Párt Politikai Bizottsága, amely az állampárti rendszerben a kormány megfelelője, és javaslatai gyakorlatilag a kormány következő lépéseinek tekinthetők. Ez a testület decemberben ülésezik. Az ANZ elemzése szerint ettől várhatók további fogyasztásélénkítő és más anticiklikus gazdasági intézkedések. Kína olajfogyasztása alig nőtt 2024-ben. Részben lassult a gazdasági növekedés, részben az elektromos autók gyors terjedése visszafogja a benzinfogyasztást, részben a dízelmeghajtású teherautók egy részét gázra állítják át. Az árcsökkenés előtt, az amerikai választási eredmények megjelenése után egy százalékkal drágult a fekete arany, mivel a befektetők keménykedést várnak a Donald Trumptól, az USA megválasztott elnökétől. Bár nála sose lehet tudni, mit fog csinálni, elképzelhető, hogy szigorúbb politikát fog folytatni Iránnal és Venezuelával szemben. A drágulást segítette, hogy az USA-ban erős az üzemanyag-kereslet és a finomítók 90 százalékos kapacitással működnek.