Trump már a kampánya során is többször és vehemensen bírálta a Kínát kizáró, összesen 12 országot érintő Csendes-óceáni Partnerséget, és első intézkedései egyikeként ígérte, hogy gyökerestül szünteti meg a szabadkereskedelmi megállapodást. Ez valóban így is történt, és miután ünnepnappá nyilvánította a beiktatásának napját, az új elnök valóban kiléptette Amerikát az egyezségből:
Az „amerikai munkások megmentője”
A TPP egyébként nem egy kispályás megállapodás lett volna, a Csendes-óceán két partját összekötő szabadkereskedelmi egyezmény lassan öt éve hevert a tervezőasztalon, és a világ GDP-jének majdnem felét tette volna ki. Ráadásul kizárta volna Kínát, ezzel vetve gátat az ázsiai óriás terjeszkedésének, írja a Reuters. Ez több környékbeli ázsiai országnak nagyon jó lehetőség lett volna – a japánok korábban például már előre ratifikálták a megállapodást, abban bízva, hátha Trump mégis meggondolja magát, de a biztonság kedvéért szövetséget kötöttek az EU-val is.
Trump szerint ugyanakkor ez a megállapodás veszélyeztette volna az amerikai munkahelyeket, ezért döntött a kilépés mellett. Így viszont gyakorlatilag minden akadály elhárult Peking útjából, hogy megerősítse pozícióját a gazdasági világhatalmak sorában. Az elnök egyik fő tanácsosa szerint egyébként sem volna jó ötlet ujjat húzni Kínával, és inkább Amerika belső problémáinak megoldásán kéne fáradozni, erről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n.
Kevesebb bürokrácia, több csecsemő
Két további fontos intézkedés is született a tegnapi nap folyamán. Egyrészt, Trump elrendelte a pazarló szövetségi kormányzati és igazgatási szerveknél a felvételi tilalmat, vagyis innentől kezdve annyi emberrel kell dolgozniuk, amennyi van. Ez egyébként nem különösebben meglepő, szintén kampányígéret volt az állami bürokrácia csökkentése – ez egyébként nálunk is népszerű mostanság.
Fotó: EPA/Tannen Maury |
A másik, jóval meglepőbb fordulat azonban a külföldi abortuszt támogató szervezetek és az abortuszklinikák támogatásának megvonása volt. A The Guardian cikke szerint ezzel rengeteg nemzetközi szerv munkáját lehetetleníti el: bár a támogatásoknak csupán a töredékét, vagy egyáltalán nem fordítanak belőle terhességmegszakításra, a családtervező és a szexuális felvilágosítást segítő programokat lehet, hogy ezután sokan nem tudják majd folytatni. Évente egyébként a világon több tízezer nő hal bele szakszerűtlen, fű alatt végzett magzatelhajtásokba.