Fotó: AP |
Miután Jair Bolsonaro volt katonatiszt nyerte a brazíliai elnökválasztás második fordulóját, az új kormány a legjobboldalibb formáció az 1964-1985 között működő katonai diktatúra óta. A brazil részvények és a reál több hónapos csúcsra ugrottak a hírre. Bár Bolsonaro be is vallja, hogy lövése sincsen a gazdaság működéséről, szabad kezet ad Paulo Guedes jövendő gazdasági miniszternek, aki a chicagói iskola elvei mentén deregulációt akar végrehajtani. Bolsonaro és kormánya az elkövetkező időszakban számíthat a nagy agrártermelők, a katonai lobbi és az evangélikus keresztények koalíciójára.
Borsonaro és Duterte párhuzama
Bár folyamatosan tradicionális értékek fontosságát harsogja, Borsonaro jelenleg harmadik házasságában él és három fia jól megszedte magát eddigi politikai karrierje során. S noha a nyugati sajtó előszeretettel nevezi Brazília Trumpjának, valójában kevésbé hasonlít a posztmodern Fehér Házi vezetőhöz és sokkal inkább hasonlatos a perifériák olyan tradicionális erős emberéhez, mint a Fülöp-szigeteki Duterte. Akárcsak a Fülöp-szigeteken, Brazíliában is új, brutálisabb eszközökkel állnak majd hozzá a bűnözéshez Borsonaro megválasztásával. Brazíliában évente 63 000 ember esik gyilkosság áldozatául (ebből 5 000 a rendőrség által), de mostantól a rendőrség, a katonaság és a jobboldali félkatonai szervezetek szabad kezet kapnak a nyomornegyedekben.
Borsonaro megválasztásával a vezető katonatisztek várhatóan még inkább behatolnak az ország politikai életébe. Rio de Janeiro rendfenntartási feladatait és a Védelmi Minisztériumot már amúgy is átvették, miközben a vezető tábornokok alig leplezett figyelmeztetéseket intéznek a korrupt civil kormányzat felé. Szeptember 13-án – a brazil történelemben példátlan módon - egy négycsillagos tábornokot, Fernando de Azevedo e Silvát nevezték ki a Legfelsőbb Bíróság új elnöke mellé tanácsosnak.
Vége a multilateralizmusnak
Bolsonaro megválasztásával Brazília új utakon indul el a világban. A Fehér Ház nagy örömére szinte bizonyosan kiviszi az országát a Párizsi Klímamegállapodásból és a brazil nagykövetséget Jeruzsálembe helyezi át Izraelben - ez utóbbit nemrég be is jelentette. A jelenlegi amerikai vezetéshez hasonlóan szkeptikusan áll hozzá a multilateralizmushoz és nem elképzelhetetlen, hogy faképnél hagyja a BRICS-csoportot is.
Káncz Csaba |
Nem zárható ki egy katonai konfrontáció Venezuelával sem, miközben véget vet a baráti kapcsolatoknak Kínával. Kína 2009-ben lett Brazília legnagyobb kereskedelmi partnere és 2010-től egy állami utasítást követően megkezdte brazil érdekeltségek felvásárlását, hogy növelje élelmiszer- és energiabiztonságát. John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadót kimondottan zavarja, ahogyan a kínai gazdasági behatolás a térségbe pillanatok alatt politikai vetületet kap. Ez történt augusztusban El Salvadorban, ahol a kis közép-amerikai ország pénzügyi támogatásért cserébe megszakította diplomáciai kapcsolatait Tajvannal és egyben Pekinget ismerte el Kína legitim kormányának.
James Mattis amerikai védelmi miniszter augusztusban találkozott brazil kollégájával. Mattis a négy latin-amerikai országot felölelő útján figyelmeztetett a növekvő kínai „agresszióra” és szorosabb parancsnoki együttműködésért lobbizott Washington és Latin-Amerika között. A Pentagon vezetője Brazíliában javaslatot tett az Alcantara műhold-kilövő állomás közös használatára, amely csupán két fokkal fekszik az Egyenlítő mellett, kitűnő helyszínt nyújtva a kilövésekre.
Káncz Csaba jegyzete