Igazából nem tudni, mi késztette az elnököt a lépésre, de sok intézkedése és kijelentése mögül ugyanígy hiányzik a logika. Értelmetlen a németek szidalmazása, a NATO tagtársak szapulása, az Obama elnök által bevezetett egészségbiztosítási rendszer szétverése anélkül, hogy helyette megfelelő alternatíva lenne. Ezeket nem is támogatják széles rétegek, de még az amerikai politikai elit is meglepődik rajtuk: jószerével az elnök magánakciói. A hajóágyú elszabadult.
Reális vállalás volt
Trump azt hajtogatja, hogy a szerződés rossz (szinte mindenre, ami elődei kötöttek, ezt mondja), túl nagy teher az országnak, a dolgozóknak, az adófizetőknek. Nos, nézzük meg, mit vállalt Amerika a szerződésben. A leglényegesebb pont az üvegházhatást okozó gázok, főleg a széndioxid kibocsátásának 26-28 százalékos csökkentése a 2005-ös szinthez képest, 2025-ig. Amerika jelenleg a világ kibocsátásának a 15 százalékáért felel, ennél csak Kína részaránya magasabb, miközben lakossága az amerikai négyszerese.
Mit is jelent a kibocsátás csökkentése? Mindenekelőtt a szén égetésének mérséklését, jó esetben beszüntetését, hisz a szénből nyert egységnyi energia előállítása során többször annyi széndioxid keletkezik, mintha szénhidrogéneket égetnek (ezek esetében a hidrogén égésekor víz keletkezik, az energia jelentős hányadát adva). Ez egyáltalán nem nagy megterhelés, különösen Amerikának nem, a világ egyik leggazdagabb országának. Más országok is visszafogják a szén égetését, bezárják szénerőműveiket.
A fejlődés is segít
A vállalás már csak azért sem olyan megterhelő, mert az időközben beindult technikai fejlődés segít megvalósítani a célokat. Óriási ütemben bővül a megújuló, tiszta energia felhasználása és tárolása, és küszöbön áll az elektromos autó térhódítása. Ezek úgyis bekövetkeznek, nem kis részben Elon Musknak köszönhetően, aki eddig az elnök tanácsadója volt, próbálta őt meggyőzni, de most ott hagyja, rajongói legnagyobb megelégedésére.
Ő jobban tudja
Trump többször megkérdőjelezte a széndioxid és más üvegházhatást okozó gázoknak az éghajlatra gyakorolt hatását, noha ma ez már bizonyítottnak tekinthető, a tudományos világ által teljesen elfogadott tény. A széndioxid kibocsátás az ipari forradalom idején, a 19. században kezdődött, de a múlt század közepétől meredeken emelkedett. A széndioxid gátolja a hő kisugárzását, így a Föld éghajlata az elmúlt 30-50 évben folyamatosan melegedett, a tavalyi év volt a legmelegebb a mérések kezdete óta.
A demokraták elítélik
Az elnök ellenzéke élesen elítélte a lépést. Bernie Sanders demokrata szenátor azt nyilatkozta a Reuters szerint, hogy amikor az éghajlatváltozás pusztító károkat okoz világszerte, Amerikának nincs erkölcsi joga hátat fordítani azoknak az erőfeszítéseknek, amelyek megőrzik a bolygót a következő generációknak. Egy másik demokrata szenátor, Sheldon Whitehouse hozzátette, hogy a párizsi szerződés elhagyása az amerikai történelem egyik legrosszabb külpolitikai lépése, még jobban elszigetelve Amerikát az elnök múlt heti, megrázóan rosszul sikerült európai útja után.