4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kereskedelmi lépések és kibertámadások kínai cégek ellen lehet Trump új csapásiránya, amellyel el akarja érni geopolitikai célkitűzéseit. Ahogyan már jelzi az Exxon vezérének kinevezése külügyminiszternek, az állam és piac határai egyre inkább elmosódnak.
Donald Trump (Kép forrása: EPA/Mark Lyons)

Donald Trump a külkereskedelem-politikával foglalkozó ún. Nemzeti Kereskedelmi Tanácsot hoz létre, amelynek élére a Kínával kapcsolatban kifejezetten ellenséges álláspontot képviselő Peter Navarro egyetemi tanárt nevezi ki. Ezzel arcot kap az izolacionizmus (»America First«) új külkereskedelmi stratégiája. Navarro több könyvet is írt arról, hogy Kína és az USA kereskedelmi háborút vív, amiben az amerikaiaknak keményen oda kell csapniuk Pekingnek. Korábbi kijelentési szerint az USA és Kína gazdasági háborúban állnak, emiatt a követendő lépésekben agresszívnak kell lenni.

Kereskedelmi lépések és dereguláció

Általában véve is olyan intézkedésekre van szükség szerinte, amelyek a külföldi termelést versenyképtelenné teszik. Trump a választási kampány során a pokol fenekére küldte a szabadkereskedelmi egyezményeket – ezeket a tirádákat már akkor Navarro koordinálta az elnökjelölt csapatában. Trump most a Tanács felállításával félreérthetetlenül jelzi, hogy végre fogja hajtani választási ígéreteit a „jobb” kereskedelmi egyezményekről, amelyek az amerikai ipari dolgozók érdekeit figyelembe veszik.

A Tanács feladata lesz többek között Trump „Vásárolj amerikait, foglalkoztass amerikait” szlogen végrehajtása, példának okáért a közbeszerzéseknél. Itt azonban a Tanácsnak mélyebbre kellene ásnia és a munkanélküliek hiányzó szakmai képességeinek kérdéskörét boncolgatnia. Mert bár az elmúlt két évtizedben valóban sok állás eltűnt a hagyományos iparágakban, de ennek fő oka a technológiai forradalom volt és csak kisebb részben a külföldi konkurencia. Nemzetközi összehasonlításban az amerikai állam a fejlett világban messze a legkevesebb pénzt költi arra, hogy munkanélkülijeit új álláshoz segítse. Szerdán Trump a 80 éves nagybefektetőt, Carl Icahnt nevezte ki szabályozási kérdésekért felelős tanácsadójának. A szabályozás leépítésének ígérete egy másik nagy ígérte volt Trumpnak és megígérte, hogy a jövőben minden egyes új szabályozásért kettő fennállót megszüntet. Hogy Trump pontosan mit ért szabályozás alatt, az a mai napig rejtély.

Káncz Csaba

Vissza a nagy üzleti manőverekhez

Közben az Atlanticben, az amerikai észak-kelet liberális értelmiségi magazinjában kedden terjedelmes cikk jelent meg Trump új külpolitikai víziójáról, amely a geopolitika helyett a geogazdasági logikán nyugszik.  Trump kifejti: „a sakkjátékos ideje lejárt” (ez nyilvánvaló utalás a Brzezinski által fémjelzett hidegháborús külpolitikára, az amerikai külügy óriásának könyve volt »A nagy sakktábla«) valamint, hogy „Amerika külpolitikáját az üzletkötő kezébe kell helyezni”. Az Atlantic rámutat arra, hogy mindez segít megérteni azt is, most miért Rex Tillerson, az ExxonMobil elnök-vezérigazgatója a külügyi poszt várományosa, aki tökéletes választás lehet erre a szerepre: kérlelhetetlen üzletkötő, a kemény alkuk embere.

Geogazdaságtan alatt olyan gazdasági eszközök koordinált használatát kell érteni, mint a kereskedelem, a befektetések, a monetáris politika, a külföldi segélyek és a kibertámadások külföldi cégek és bankok ellen – azzal a céllal, hogy „elérjük geopolitikai célkitűzéseinket”. Bizonyos értelemben a Trump kemény üzletkötései inkább visszatérést jelentenek a régi amerikai kerékvágásba, ahol például ’Louisiana Megvásárlása’ és a ’Marshall Terv’ során is a geogazdaságtan vitte a prímet a külpolitikában. Az USA versenytársai – köztük Peking és Moszkva – eközben aktívan alkalmazzák ezeket az eszközöket napjainkban, így Kína kilóra veszi meg azokat a kis országokat, amelyek még hajlandóak Tajvannal fenntartani a diplomáciai kapcsolatokat. Tanácsadói szerint ezért Trumpnak is új kurzusra kell állnia, példát vennie Moszkváról és Pekingről, ahol az állam és piac határai elmosódnak és szemrebbenés nélkül gyakorolják a hatalmat gazdasági eszközökkel.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG