Iráni katonák vonulnak fel a Hadsereg Nemzeti Napján Teheránban. (EPA/ABEDIN) |
Teherán készen áll az urándúsításra, ha Washington felmondja a 2015-ben kötött többhatalmi atomalkut – mondta Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter.
Az iráni diplomácia vezetője szerint bár Iránnak nem áll szándékában atombombát készíteni, de ha az Egyesült Államok - Donald Trump elnök ígéretéhez híven - felmondja az atomalkut, akkor erőteljes urándúsításba kezd.
Az iráni külügyminiszter egyúttal nagyon veszélyes üzenetnek nevezte azt, amit Trump tervezett szigorításai küldenek a világ felé. Mint mondta, ha Washington meglépi a tervezett intézkedéseket, azt bizonyítja, hogy hiába kötsz az Egyesült Államokkal alkut, végül mégsem fogják betartani, mivel az amerikai politika azon az alapon működik, hogy „ami az enyém az enyém, ami a tiéd, arról lehet alkudozni.”
Szigorított ellenőrzések, visszatérő szankciók?
Amellett, hogy Donald Trump május 12-éig adott határidőt az atomalku aláíróinak, hogy javítsák ki az Iránnal kötött megállapodásban általa „szörnyűséges hiányosságoknak” minősített részeket, az elnök több és gyakoribb nemzetközi ellenőrzést szeretne az iráni atomerőművekben, továbbá nem ért egyet azzal, hogy Teherán csak 2025-ig korlátozza nukleáris tevékenységét, az is elképzelhető, hogy Trump visszaállítja az atomalku alapján megszüntetett gazdasági szankciókat is.
Az amerikai elnök a héten találkozik Angela Merkel német kancellárral és Emmanuel Macron francia elnökkel, hogy a részletekről egyeztessenek, ám Zaríf szerint az európai vezetők hiába próbálják majd meggyőzni Donald Trumpot.
Az atomalku hat aláírója közül a britek, a franciák és a németek régóta egyeztetnek az amerikai külügyminisztériummal, arról hogy Washington hogyan szeretné kiegészíteni a megállapodást, de ezekről a megbeszélésekről nem szivárogtak ki részletek.
Az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, Nikki Haley korábban arról beszélt, hogy az iráni alku felülvizsgálására azért is van szükség, mert Kim Dzsongun is jobban szemügyre vette a megállapodást, és azt látta, hogyha egy hasonlót kötne, abban meg tudná találni a szükséges kiskapukat, úgy, mint Irán. A nagykövet szerint nem szabad hagyni, hogy ez újból megtörténjen
Nehezen született meg az alku
Irán vitatott atomprogramjáról több mint 10 éven át tartó tárgyalásokat követően sikerült megállapodni. Irán azt vállalta, hogy korlátozza nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a nemzetközi közösség feloldotta az országgal szemben bevezetett szankciókat. Donald Trump az Obama adminisztrációja által megkötött alkut „szörnyűségesen hiányosnak” nevezte.