A General Motors, a Ford és a Stellantis (a Chrysler anyavállalata) kedden közös közleményben adott hangot agoodalmának a Donald Trump által bejelentett kereskedelmi megállapodással kapcsolatban. Az elnök által „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodása” néven emlegetett szerződés a Japánból származó autóimportra kivetett vámokat 15 százalékra csökkenti, miközben a Kanadából és Mexikóból származó behozatalra kivetett vámok 25 százalékon maradnának.
Matt Blunt, aki a detroiti hármak néven emlegetett autógyártókat képviselő American Automotive Policy Council (AAPC) vezetője azt mondta, hogy még vizsgálják a helyzetet, de „minden olyan megállapodás, amely alacsonyabb vámot vet ki a japán importra, amelynek gyakorlatilag nincs amerikai hozáadott értéke, mint a magas amerikai hozzáadott értékkel rendelkező, észak-amerikai gyártású járművekre kivetett vám, rossz üzlet az amerikai ipar és az amerikai autógyártók számára”.
A Fehér Ház szóvivője, Kush Desai megvédte a megállapodást, és történelmi győzelemnek nevezte azt az amerikai autógyártók számára, mivel „véget vetett a Japán által az amerikai gyártású autókkal szemben alkalmazott tisztességtelen autós kereskedelmi korlátoknak”.
Dollármilliárdos károk az amerikai autóiparban
A General Motors épp kedden közölte, hogy a második negyedévi eredményét 1,1 milliárd dollárral csökkentették a vámok, és arra számít, hogy a harmadik negyedévben a helyzet tovább romlik. A Stellantis pedig hétfőn közölte, hogy 2025 második felében további negatív hatásokat vár a járművekre és az autóalkatrész-importra kivetett amerikai vámoktól, miközben Trump vámjai eddig is 352 millió dollárba kerültek a cégnek.
Májusban az AAPC bírálta Trump Nagy-Britanniával bejelentett kereskedelmi megállapodását is, mondván, hogy az ártani fog az amerikai autóiparnak. A brit autógyártók évi 100 000 autónyi kvótát kapnak, amelyet 10 százalékos vámtétellel küldhetnek az Egyesült Államokba – ez közel lefedi a teljes tavalyi brit exportot. „Ez árt az amerikai autógyártóknak, beszállítóknak és az autóipari dolgozóknak” – mondta akkor az AAPC.