3p
Baráti telefonbeszélgetések, meghívás a Fehér Házba, mindez kivel? Egy muszlim ország, nevezetesen Egyiptom elnökével, Abdel Fattah el-Sziszivel. Még szeptemberben összehaverkodtak az ENSZ-ben, Trump fantasztikus fickónak nevezte az egyiptomi vezetőt. Ez megalapozza a jó amerikai-egyiptomi kapcsolatokat, ami nem hátrány, miután a legnépesebb arab országról van szó.

Sziszi volt az első külföldi vezető, aki gratulált Trumpnak megválasztása alkalmából, és Egyiptom ki is maradt az Amerikából való kitiltás alá eső muszlim országok sorából. Az egyiptomi elnök diplomatikusan kezelte az ügyet: nem szólalt fel az iszlám országok nevében a tilalom ellen, noha korábban Egyiptom gyakran tekintete magát az arab világ szószólójának.

Bejönnek egymásnak

Trump számára Sziszi az ideális, határozott vezető, aki megdöntötte Egyiptomban az Iszlám Testvériség uralmát, és azóta is kitartóan küzd az Iszlám Állam beszivárgó terroristái ellen a Sínai-félszigeten és a líbiai határon. Sziszi számára Trump egy olyan ideális amerikai vezető, aki szemben Obamával, nem feszeget emberi jogi kérdéseket a régi szövetségesnél. Úgy tűnik, Trump ezek alapján sokkal inkább hajlandó Egyiptomot támogatni, mint elődje.

Obama meglazította

Egyiptom Amerika egyik legstabilabb szövetségese, amióta 1979-ben békét kötött Izraellel. Azóta folyamatosan amerikai katonai és gazdasági támogatásban részesül, miután Amerika fontosnak tartotta, hogy stabilitás legyen a legnépesebb, jelenleg 90 milliós arab országban, ahol ráadásul a stratégiai fontosságú Szuezi-csatorna is található. A stratégiai kapcsolat meglazult Obama alatt, aki átmenetileg befagyasztotta a segélyeket, amikor Sziszi megdöntötte Mohamed Murszit, aki megválasztott elnök volt, de 2013-ban zavargások törtek ki ellene.

A Fehér Ház most tervezi, hogy terrorista csoportnak minősíti a Muszlim Testvériséget, miközben Obama elítélte Sziszit azért, hogy brutálisan lecsapott Egyiptom legrégibb iszlamista szervezetére. A volt amerikai elnök ugyan 2015 márciusában visszaállította a segélyeket, de feltételeket szabott, hogy az csak a terrorizmus elleni harcra és határvédelemre használható, beleértve a Sínai megtisztítását is. Ezen felül a kongresszus ahhoz kötötte a segélyt, hogy az amerikai külügyminiszter demokratikusnak minősítse az egyiptomi kormányzást.

Kölcsönös előnyök

Az egyiptomi hadsereg vezetői mindezt nehezen tűrték, miután ők úgy tekintették, hogy a Muszlim Testvériség hatalmának megdöntése a szélesebb értelemben vett terrorizmus elleni harc része. Egy, a Reuters által megszólaltatott egyiptomi kormányhivatalnok szerint Egyiptomnak fontos a katonai és gazdasági segítség (az ókori világ egyik éléstára, a Nílus menti termékeny sáv most a hatalmas lakosság töredékét látja csak el élelemmel), Amerikának viszont fontos, hogy legyen stabil közel-keleti partnere, akire az Iszlám Állam és általában a terrorizmus elleni harcban is számíthat, pláne ha ez a legnagyobb arab ország.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG