A dokumentumot szerdán tárgyalta meg a kormány, majd a belügyminisztérium a CTK hírügynökség rendelkezésére bocsátotta, amely azt csütörtökön ismertette.
Tavalyi 69 százalékkal emelkedett a külföldiek száma Csehországban, ami alapvetően annak a következménye, hogy a hatóságok ideiglenes védelmet biztosítottak több százezer ukrán menekültnek. A hivatalos kimutatás szerint 2022 végén 1 116 154 külföldi állampolgár élt Csehországban több mint 90 napos tartózkodási engedéllyel. Ezek 30 százalékát a tartósan Csehországban élő külföldiek tették ki, 31 százalék átmenetileg tartózkodik az országban, míg 39 százalék ideiglenes védelmet kapott. Az egy évre szóló ideiglenes csehországi védelmet az érintettek idén tavasszal további egy évre meghosszabbíthatták.
A legálisan Csehországban tartózkodó külföldiek 80 százalékát az Európai Unión kívüli országok polgárai teszik ki, legnagyobb számban ukránok, vietnamiak és oroszok. Az európai uniós állampolgárok száma a tavalyi év végén 227 348 volt. A legnagyobb csoportot a szlovák állampolgárok alkotják, akik az ukránok mögött a második legnépesebb külföldi csoport Csehországban. A belügyminisztériumi jelentés megállapítja, hogy az EU-ban lakosságarányosan Csehország fogadta be a legtöbb ukrán menekültet.
A tavalyi év végén 433 540 ukrán állampolgár élt ideiglenes védelmi státussal Csehországban. Az év végén több mint 100 ezer ukrán menekültnek már munkája volt. Az ukrán menekültek befogadásán kívül Csehországnak tavaly az illegális migrációval is meg kellett birkóznia. A cseh hatóságok tavaly 29 235 migránst vettek őrizetbe, ami éves szinten 169 százalékos növekedés. Ezek az illegális migránsok - többségükben szíriai állampolgárok -, döntően a nyugat-balkáni útvonalon érkeztek Csehországba - állapítja meg a cseh belügy. Tavaly 1694 külföldi állampolgár kért nemzetközi védelmet a cseh hatóságoktól, 20 százalékkal több, mint 2021-ben. A védelmet kérők többsége török és orosz volt.
(MTI)