3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Központi Statisztikai Hivatal jóvoltából: kül- és kiskereskedelmi forgalomra, ipari termelési adatokra és negyedéves GDP-adatokra is várhatunk a héten. Az elemzők véleménye megoszlik a jövőt illetően. A GDP-növekedést leginkább előidéző ipari termelés visszaeshet a következő hónapokban, míg mások szerint marad a növekedés.

Hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a márciusi külkereskedelmi forgalom második becslését közli. Az első becslés szerint márciusban a kivitel euróban számolt értéke 12,9, a behozatalé 9,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbival összehasonlítva, mindkettő gyorsult februárhoz képest, amikor az export 6,0, az import 6,1 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg márciusi többlete 288 millió euróval, 929 millió euróra nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az első negyedévben az export 7,7 az import 5,7 százalékkal nőtt, a kiviteli többlet 2,486 milliárd euró volt, 530 millióval több az egy évvel korábbinál.

Szerdán a kiskereskedelmi forgalom áprilisi adataira vonatkozó első becslését közli a KSH. Márciusban a nyers adat szerint 6,5 százalékkal, a naptárhatástól megtisztítva 5,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az egy évvel korábbival összevetve. Az első negyedévben 7,0 százalékkal, a kiigazított adat szerint 6,7 százalékkal nőtt a forgalom volumene, ezzel a kiskereskedelmi forgalom növekedése 21. hónapja töretlenül folytatódott.

Pénteken jelenik meg az első negyedéves részletes GDP-adat. A május 13-án közzétett előzetes adatok szerint 3,4 százalékkal - az elemzők várakozásával csaknem megegyezően - nőtt Magyarország bruttó hazai terméke az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. A naptárhatástól és egyszeri rendkívüli tényezőktől megtisztított adatok szerint 3,1 százalékos volt a GDP éves növekedése, míg az előző negyedévhez képest szezonálisan kiigazítva 0,6 százalékos volt a gazdasági növekedés.

A KSH értékelése szerint a növekedést alapvetően az ipar teljesítményének javulása okozta. A makrogazdasági elemzők várakozása szerint az idén a GDP 2,5 és 3,3 százalék között bővülhet. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) várakozása szerint 3 százalék feletti gazdasági növekedés várható az idén.

Pénteken az áprilisi előzetes ipari termelési adatot is közzéteszi a KSH. Az első negyedévben az első becsléssel megegyezően 8,0 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz képest. Márciusban az ipari kibocsátás 11,6, a munkanaphatástól megtisztítva 9,0 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Szezonálisan és munkanaphatással korrigálva a termelés 2,6 százalékkal múlta felül az előző havit.

Elemzők szerint lassulhat az ipar növekedésének kétszámjegyű üteme a következő hónapokban, míg más vélemények szerint a tavalyi alacsony bázis miatt élénkülhet a növekedés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vannak, akik fityiszt mutatnak Trump vámjainak
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 16:20
A Fidelity szerint továbbra is bőséges lehetőség kínálkozik a közép- és kelet-európai részvénypiacokon.
Makro / Külgazdaság Szabadesésben az ország életbiztosítása
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 15:49
Állami milliárdok, ipari zuhanás – nem tér magához az akkugyártás.
Makro / Külgazdaság Öt nap alatt szétkapkodták a kkv-k az állami százmilliárdokat
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 14:41
Egy hét alatt kimerült az EXIM Jövő Exportőrei Forgóeszközhitelének keretösszege.
Makro / Külgazdaság Egyre pesszimistább a hazai gazdasággal kapcsolatban a CIB Bank
Herman Bernadett | 2025. május 15. 14:12
  A kereskedelempolitikai feszültségek miatt rendkívül nagy bizonytalanság jellemzi a külső gazdasági környezet alakulását 2025-ben, amely a magyar gazdaság teljesítményére is rányomhatja a bélyegét – vélik a CIB Bank elemzői. A korábban vártnál jóval szerényebb – kevéssel egy százalék feletti – ütemben növekedhet a magyar GDP.   
Makro / Külgazdaság Ezért sem lenne rossz, ha már lenne eurónk
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 13:55
Az euróövezet ipari termelése éves és havi szinten egyaránt gyorsuló ütemben nőtt márciusban.
Makro / Külgazdaság Ez a harc lehet a végső a vergődő Nissannál?
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 11:22
A Nissan új vezérigazgatója ugyan brutális átalakítási tervvel próbálja megmenteni a súlyos válságban lévő autógyártót, ám szakértők szerint a kísérlet kétesélyes.
Makro / Külgazdaság Felébredtek a britek
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 10:06
A brit gazdaság a vártnál kissé gyorsabban növekedett 2025 első negyedévében azt követően, hogy 2024 második felében nem sok életjelet mutatott. Szakértők szerint nem tart sokáig a lelkesedés.
Makro / Külgazdaság Brüsszel megszorongathatja Trumpot
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 09:09
Amióta Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kirobbantotta vámháborúját, azt találgatják a szakértők, mely ágazatok bukhatják a legnagyobbat rajtuk. Amerikának van egy gyenge pontja.
Makro / Külgazdaság Hiába az eredeti terv: Trump és Putyin egyelőre nem áll kézen fogva a fotósok elé
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 08:31
Vlagyimir Putyin kihagyja az Oroszország és Ukrajna közti tűzszüneti tárgyalásokat, amivel egyben Donald Trump amerikai elnök is elvesztette az esélyt, hogy találkozzon vele. 
Makro / Külgazdaság Új intézkedésre készül Putyin
Privátbankár.hu | 2025. május 15. 07:07
Orosz sajtóértesülések szerint a moszkvai kormány arra készül, hogy visszahozza a szovjet idők egyik jellegzetes intézkedését, az import korlátozását, ami persze nem lehet ugyanolyan, mint régen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG