Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő a facebookon a New England Journal of Medicines írásának legfontosabb tanulságait foglalja össze. E szerint esélytelen az a várakozás, hogy a COVID-19 elleni vakcinák olyan jelentősen csökkentik a SARS-CoV2 vírusok terjedését, hogy a járvány az oltások segítségével megszüntethető. A menet közben megjelent, az eredetinél sokkal fertőzőképesebb vírus variánsok, amelyek képesek oltottakat is megfertőzni (leginkább tünetmentesen vagy enyhébb tünetekkel) megcáfolták ezt a várakozást. A természetes fertőzés és az oltások esetében is viszonylag hamar, pár hónap múlva csökkenni kezd az immunvédelem.
Tekintettel a SARS-CoV2 vírus újabb és újabb, különféle fertőzőképességű variánsainak felbukkanására, a vírus antigének változásaira, a szerző véleménye szerint a vírus kiirtása nem lehetséges; az köztünk fog maradni. Ily módon bizonyos mértékig az influenzajárványokhoz hasonló helyzet áll elő.
Az influenza elleni oltásokat nem a járványok megszüntetésére, hanem erejük csökkentésére, a súlyos szövődmények kockázatának mérséklésére adják. A COVID-19 elleni vakcinák egyelőre jóval hatásosabbak, mint a szezonális influenza oltások, de egyértelmű, hogy rendszeres újraoltásokra lesz szükség; a kérdés ezek gyakorisága és az újabb variánsokhoz adaptált vakcinák kibocsátása.
Új stratégia kell
Közegészségügyileg a központban a kórházi kezelések és a súlyos esetek gyakoriságának csökkentése kell, hogy álljon. Emellett a mégis megbetegedettek számára fontos a vírusellenes szintetikus gyógyszerek fejlesztése is, olyanoké, amelyek hatásosságát kevésbé befolyásolják a vírusok genetikai változásai, mint a vakcinákét.