A legmelegebb év volt 2016 az időjárási feljegyzések 1880-as kezdete óta, a globális átlaghőmérséklet elérte a 14,84 Celsius-fokot, ami 0,94 Celsius-fokkal magasabb a 20. századi átlagnál, ezzel három egymást követő évben mértek globális átlaghőmérsékleti rekordot - közölte szerdán az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) és az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
Az alábbi videón az látszik, mennyivel tért el az egyes években az átlaghőmérséklet a 20. századi átlagtól:
A kutatók a rekordhőmérsékletet a globális felmelegedéssel és az El Nino jelenséggel magyarázták.
A NOAA mérései szerint a 2016-os átlaghőmérséklet 0,04 Celsius-fokkal volt magasabb az előző évinél. A NASA adatai szerint a leggyorsabban az Északi-sark térsége melegedett tavaly, ahol 0,12 Celsius-fokkal volt magasabb az átlaghőmérséklet az előző évinél.
Hamarosan a vízért indulnak a háborúk
A Max Planck intézet tanulmánya szerint a Közel-Keleten és Észak-Afrikában 2040-re évente 80-90 napon át 46 fokos csúcshőmérsékletek lesznek, és éjjelente sem csökken 30 fok alá a hőmérséklet ebben a három hónapban. Ez azt jelenti, hogy 500 millió ember élőhelye válik gyakorlatilag lakhatatlanná a közeljövőben. A vízhiány már most olyan szinten van, hogy geopolitikai kockázatot jelent - háborúkhoz vezethet és menekülthullámot indíthat el a világ élhető részei felé. Káncz Csaba külpolitikai elemzőt kértük, vázolja fel a helyzetet >>