A Commerzbank - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató - elemzői Londonban ismertetett napi devizapiaci körképükben úgy vélekedtek: az éves összevetésű fogyasztói árindex szeptemberben mért 0,5 százalékos visszaesése "erőteljes jelzés" arra, hogy módosulhat az MNB monetáris politikája. A múlt hónapban ugyanis nemcsak a teljes kosárra számolt éves infláció zuhant mélyen negatív tartományba, de a maginfláció is meredeken lassult. "Pontosan erre a jelzésre vártunk (annak megjóslásához), hogy a monetáris tanács retorikájának változnia kell" - hangsúlyozták a Commerzbank elemzői.
A ház hétfői előrejelzése szerint az MNB alapkamata a jelenlegi 2,1 százalékról 1,7 százalékra csökken 2015 első negyedéig.
Az MNB kitartana a tartós tartás mellett
![]() |
Balog Ádám |
Közben Balog Ádám, jegybank alelnök arról beszélt, hogy a harmadik negyedéves inflációs adat megerősítette, hogy a jelenlegi kamatszintet akár 2015 végéig is szükséges lehet fenntartani az inflációs cél teljesüléséhez, de hozzátette azt is, hogy a várttól elmaradó szeptemberi inflációs adatnak az inflációs kilátásokra gyakorolt hatását egyelőre nehéz megítélni.
A harmadik negyedéves infláció csak enyhén maradt el a várttól. Az elmúlt hetek eseményei és beérkező adatai így nem befolyásolták érdemben a hazai monetáris politika mozgásterét. Az infláció 2014 végére pozitív tartományba emelkedhet a tavaly novemberi szabályozott energiaár-csökkentés hatásának kifutásával párhuzamosan.
A makrogazdasági kilátásokat átfogóan a decemberi inflációs jelentésben értékeli újra a jegybank - jelezte Balog Ádám. Kiemelte egyben, hogy az MNB-nek nincs árfolyamcélja, ezért tartózkodik annak közvetlen befolyásolásától.
Hogyan látják mások?
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a szeptemberi inflációs adatok nyomán az idei év egészére most már enyhe deflációt várnak. Felülvizsgált előrejelzésük szerint az átlagos infláció 2014-ben mínusz 0,1 százalék lesz. A cég szakértői eddig 0,1 százalékos átlagos inflációval számoltak 2014-re.
A ház londoni elemzői szerint az MNB egészen 2015 végéig változatlanul hagyhatja 2,10 százalékos mélységi rekordon lévő alapkamatát. A JP Morgan korábban 0,30 százalékpontos MNB-kamatemelést jósolt 2015 negyedik negyedévére.
A cég elemzői sem tartják kizártnak, hogy ha új inflációs prognózisuk helytállónak bizonyul, akkor az MNB kísértést érezhet akár az enyhítési ciklus felújítására is.
Hozzátették mindazonáltal, hogy nem ez a JP Morgan alapeseti forgatókönyve, tekintettel arra, hogy a magyar gazdaságban élénkül a hazai kereslet, és szűkül a negatív kibocsátási rés, ami azt jelenti, hogy a reálgazdaságban érvényesülő dezinflációs hatások idővel várhatóan enyhülnek.
A 4cast nevű londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház elemzői is úgy vélekedtek, hogy - főleg a jövő évi euróövezeti defláció növekvő kockázata miatt - "van egy nagyon halvány esély" a semleges MNB-alapállás jövőbeni felülvizsgálatára, és arra, hogy a magyar jegybank újabb kamatcsökkentéseket vegyen fontolóra.
A 4cast szakértői is hangsúlyozták ugyanakkor, hogy jelenleg nem ez az alapeseti forgatókönyvük, ezt csupán "enyhén növekvő esélyű távoli lehetőségnek" tartják.