1p
Hét ország besorolásán javított, kilencet pedig leminősített tavaszi felülvizsgálata során a Coface nemzetközi hitelbiztosító. Magyarországgal kapcsolatban továbbra is számos bizonytalanság áll fenn, a besorolás azonban ezúttal nem változott. Az exportáló cégeknek azonban érdemes figyelemmel kísérni, mi történik a piacukon - sok pénzük múlhat rajta.

Jó hír, hogy tárgyalhatunk, de a megszorítások fájni fognak

Magyarország besorolása ezúttal nem érintett, de ez Kárpáti Gábor, a Coface Hungary nemzetközi hitelbiztosító ügyvezetője szerint várható is volt. A bizonytalanság továbbra is fennáll, a napokban történt fordulat ellenére: a hiteltárgyalások megkezdéséhez adott zöld jelzés ugyan egyértelműen erősíti a befektetői bizalmat, de a hétfőn nyilvánosságra hozott konvergenciaprogram és a Széll Kálmán Terv 2.0 csak általánosságban véve gyakorol ilyen hatást, egyes ágazatok kockázati helyzetét ronthatja.

A hazai exportőrök számára több mostani besorolás-változás fontos lehet, beleértve az USA és Japán felminősítését, Portugália, Ukrajna, Szlovénia és Ausztrália leminősítését.

A világ és Európa is kettészakad

Eltérő pályán mozog a világ három meghatározó fejlett régiója. Egyrészt gyorsul a gazdasági visszaesés üteme az euróövezetben, ahol a korábbi 0,1 százalékos GDP-csökkenés helyett ma már 0,3 százalékos zsugorodást prognosztizál a Coface az idei évre. Eközben Észak-Amerikában 2 százalék körül stabilizálódik a növekedés dinamikája, Japánban pedig folytatódik a gazdaság talpra állásának folyamata: a tavalyi 0,9 százalékos visszaesés után az idén 1,8 százalékos lehet a GDP bővülési üteme.

Európában az látszik, hogy nem keletre és nyugatra válik már szét, hanem inkább délkeletre és délnyugatra. Úgy tűnik, mintha a görögöktől észak felé indult volna el a válság mélyülése, ami húzza le az országokat - mutat rá Kárpáti Gábor, hozzátéve: sajnos Magyarország is inkább délkelet felé tart. Az ügyvezető figyelemre méltónak tartja az amerikai és a japán gazdaság mozgását, ám felhívja arra a figyelmet, hogy - a legfrissebb hírek alapján - mindkét ország megítélésének pozitív változása még nagyon törékeny, s ezt az exportőröknek is figyelembe kell venniük.

Az amerikai és japán vállalatok hasznot húznak a kedvező gazdasági kilátásokból

A gazdaság talpra állásának jeleire reagálva a Coface pozitív kilátásokkal látta el az Amerikai Egyesült Államok A2-es besorolását, illetve visszavonta Japán A1-es negatív kilátásait.

Az USA A2-es besorolásának pozitív megfigyelési listára helyezését a Coface többek között azzal indokolja, hogy erősödik az amerikai háztartások bizalma és fogyasztása, az emelkedő üzemanyagárak és az elkölthető jövedelmek stagnálása ellenére is. Ugyanakkor az amerikai kis- és középvállalatok helyzete továbbra is ingatagnak mondható a hitelhez jutás nehézségei miatt. Ami a fizetési készséget illeti: a Coface tapasztalatai szerint az amerikai vállalatok jól teljesítenek.

A várakozások szerint a japán gazdaság talpra áll a 2011. márciusi katasztrófák miatt bekövetkezett visszaesés után. A japán vállalatok fizetési készsége még a gazdasági visszaesés idején is pozitív maradt.


A Coface döntései

Az európai vállalatok, különösen a portugálok továbbra is viharos vizeken hajóznak

Gyorsuló ütemben folytatódik az euróövezet gazdasági zsugorodása, különösen Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában. Az idei év elején mindkét ország esetében a Coface a fizetési készség romlását tapasztalta. Miként a spanyol cégek, úgy a portugálok helyzetét is a külső eladósodottság robbanása jellemzi – ennek mértéke már meghaladja a GDP 180 százalékát.

Bizonytalanság a régiónkban, Ukrajnában és Szlovéniában romlott a helyzet

Két szomszédos országot is leminősített a Coface. Általában véve a közeli országokban bekövetkező változásokra, s magára a bizonytalanságokra is különösképpen érzékeny egy adott gazdaság – vallja az ügyvezető igazgató. És sajnos az utóbbi időben inkább a negatív fejlemények kerültek túlsúlyba a környező országokban.

Így a 60 százalékban az exporttól – s ezen belül is nagy hányadban a Németországba irányuló kiviteltől –függő Szlovénia kiszállításai mérséklődtek, ezáltal zsugorodott a gazdaság teljesítménye. Ukrajnát visszalökték a gödörbe, a legrosszabb D minősítést adva számára. Ez kiváltképpen rossz hír a magyar exportőröknek, s főként a keleti országrészbelieknek.

Argentínában a kormány megszorító intézkedései megállították a kockázatok tavaly tapasztalt mérséklődését

A Coface megfosztotta Argentína C besorolását a pozitív kilátástól, miután az év elején romlott az ország üzleti környezete. A költségvetési valamint a folyófizetési mérleg pozíciójának romlását kezelendő árfolyam- és importkorlátozó intézkedéseket léptettek hatályba, és ezt követően a Coface a fizetési késedelmek  növekedését tapasztalta.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG