Jó hír, hogy tárgyalhatunk, de a megszorítások fájni fognak
Magyarország besorolása ezúttal nem érintett, de ez Kárpáti Gábor, a Coface Hungary nemzetközi hitelbiztosító ügyvezetője szerint várható is volt. A bizonytalanság továbbra is fennáll, a napokban történt fordulat ellenére: a hiteltárgyalások megkezdéséhez adott zöld jelzés ugyan egyértelműen erősíti a befektetői bizalmat, de a hétfőn nyilvánosságra hozott konvergenciaprogram és a Széll Kálmán Terv 2.0 csak általánosságban véve gyakorol ilyen hatást, egyes ágazatok kockázati helyzetét ronthatja.
A hazai exportőrök számára több mostani besorolás-változás fontos lehet, beleértve az USA és Japán felminősítését, Portugália, Ukrajna, Szlovénia és Ausztrália leminősítését.
A világ és Európa is kettészakad
Eltérő pályán mozog a világ három meghatározó fejlett régiója. Egyrészt gyorsul a gazdasági visszaesés üteme az euróövezetben, ahol a korábbi 0,1 százalékos GDP-csökkenés helyett ma már 0,3 százalékos zsugorodást prognosztizál a Coface az idei évre. Eközben Észak-Amerikában 2 százalék körül stabilizálódik a növekedés dinamikája, Japánban pedig folytatódik a gazdaság talpra állásának folyamata: a tavalyi 0,9 százalékos visszaesés után az idén 1,8 százalékos lehet a GDP bővülési üteme.
Európában az látszik, hogy nem keletre és nyugatra válik már szét, hanem inkább délkeletre és délnyugatra. Úgy tűnik, mintha a görögöktől észak felé indult volna el a válság mélyülése, ami húzza le az országokat - mutat rá Kárpáti Gábor, hozzátéve: sajnos Magyarország is inkább délkelet felé tart. Az ügyvezető figyelemre méltónak tartja az amerikai és a japán gazdaság mozgását, ám felhívja arra a figyelmet, hogy - a legfrissebb hírek alapján - mindkét ország megítélésének pozitív változása még nagyon törékeny, s ezt az exportőröknek is figyelembe kell venniük.
Az amerikai és japán vállalatok hasznot húznak a kedvező gazdasági kilátásokból
A gazdaság talpra állásának jeleire reagálva a Coface pozitív kilátásokkal látta el az Amerikai Egyesült Államok A2-es besorolását, illetve visszavonta Japán A1-es negatív kilátásait.
Az USA A2-es besorolásának pozitív megfigyelési listára helyezését a Coface többek között azzal indokolja, hogy erősödik az amerikai háztartások bizalma és fogyasztása, az emelkedő üzemanyagárak és az elkölthető jövedelmek stagnálása ellenére is. Ugyanakkor az amerikai kis- és középvállalatok helyzete továbbra is ingatagnak mondható a hitelhez jutás nehézségei miatt. Ami a fizetési készséget illeti: a Coface tapasztalatai szerint az amerikai vállalatok jól teljesítenek.
A várakozások szerint a japán gazdaság talpra áll a 2011. márciusi katasztrófák miatt bekövetkezett visszaesés után. A japán vállalatok fizetési készsége még a gazdasági visszaesés idején is pozitív maradt.
A Coface döntései
Az európai vállalatok, különösen a portugálok továbbra is viharos vizeken hajóznak
Gyorsuló ütemben folytatódik az euróövezet gazdasági zsugorodása, különösen Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában. Az idei év elején mindkét ország esetében a Coface a fizetési készség romlását tapasztalta. Miként a spanyol cégek, úgy a portugálok helyzetét is a külső eladósodottság robbanása jellemzi – ennek mértéke már meghaladja a GDP 180 százalékát.
Bizonytalanság a régiónkban, Ukrajnában és Szlovéniában romlott a helyzet
Két szomszédos országot is leminősített a Coface. Általában véve a közeli országokban bekövetkező változásokra, s magára a bizonytalanságokra is különösképpen érzékeny egy adott gazdaság – vallja az ügyvezető igazgató. És sajnos az utóbbi időben inkább a negatív fejlemények kerültek túlsúlyba a környező országokban.
Így a 60 százalékban az exporttól – s ezen belül is nagy hányadban a Németországba irányuló kiviteltől –függő Szlovénia kiszállításai mérséklődtek, ezáltal zsugorodott a gazdaság teljesítménye. Ukrajnát visszalökték a gödörbe, a legrosszabb D minősítést adva számára. Ez kiváltképpen rossz hír a magyar exportőröknek, s főként a keleti országrészbelieknek.
Argentínában a kormány megszorító intézkedései megállították a kockázatok tavaly tapasztalt mérséklődését
A Coface megfosztotta Argentína C besorolását a pozitív kilátástól, miután az év elején romlott az ország üzleti környezete. A költségvetési valamint a folyófizetési mérleg pozíciójának romlását kezelendő árfolyam- és importkorlátozó intézkedéseket léptettek hatályba, és ezt követően a Coface a fizetési késedelmek növekedését tapasztalta.