Az elemzők is 20 bázispontos vágást vártak az MNB monetáris tanácsától, a mai vágással az irányadó ráta újabb történelmi mélypontra, 3,6 százalékra csökkent. Legutóbb is ilyen mértékben vágta a kamatot a jegybank, akkor azonban ez meglepetés volt (10 bázispontot vártak az augusztus végi ülés előtt az elemzők).
A makrogazdasági adatok mellett (enyhe növekedés, alacsony infláció, csökkenő CDS-felár) a jegybank tanácsának a múlt heti Fed-döntés adott teret az újabb vágásra. Az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény ugyanis meglepetésre úgy döntött, továbbra is 85 milliárd dollárt pumpál az amerikai gazdaságba. Az olcsó pénz megléte pedig a feltörekvő piacok felé terelik a befektetőket.
Volt tér a csökkentésre - de hogyan tovább?
"Az MNB 15 órakor ad ki sajtóközleményt a döntés részletes okairól, ebből indikációt kaphatnak a piaci szereplők a monetáris politika további alakulását illetően. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy év végérig folytatódik a kamatcsökkentési ciklus, így – 20 bázispontos vágásonként – 3,0%-ra csökkenhet az irányadó ráta" - írja piaci kommentárjában az Equilor.
"Ettől a pályától akkor várunk csak eltérést, ha a Fed QE3 kivezetése mégis idén indulna el, és ez nagyobb turbulenciát váltana ki a nemzetközi piacokon, és jelentősebb forintgyengülést hozna. A piaci árazás ennél valamivel enyhébb pályát mutat, a határidős kamatok alapján, 3 hónap múlva 3,23% lehet az irányadó ráta" - így az Equilor szakértői.
Matolcsy hitelprogramja gyengítheti a forintot?
Elemzők körében egyre erősebb konszenzus az év végi 3 százalékos magyar alapkamat. A Privátbankárnak tegnap nyilatkozó szakértő, Taraczky Andrej, a Buda-Cash elemzője szerint ugyanakkor a jegybank megállhat 3,3 százaléknál. Az biztos, hogy a csökkentési ciklus vége nagyon rizikós is lehet, minden egyes piaci rezdülésre figyelnie kell majd az MNB-nek.
"Véleményünk szerint a FED halasztás ellenére az alapvető kép nem változott, tehát a jelenlegi kedvezőbb nemzetközi hangulat csak átmeneti - írja Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedszere - . Az amerikai gazdaság élénkülése miatt a fejlett piaci hozamok tovább fognak emelkedni, csökkentve a mozgásteret a feltörekvő piaci jegybankok számára. Előre tekintve Magyarország esetében további veszélyforrást jelenthet a jegybank Növekedési Hitel Programja, amely mindenképpen növeli a forint kínálatot, így gyengíti a hazai devizát" - így a szakértő.