5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Alig ült el az első dokumentum körüli botrány, egy újabb állítólagos német-francia diplomáciai irat jelent meg szerdán a koszovói sajtóban, amely tovább korbácsolta a kedélyeket. Szerbiában az elmúlt években folyamatosan erodálódott a jogállamiság helyzete, egyben teret nyert a szervezett bűnözés és ha ezekben nincsen változás, akkor rendezetlen hatalmi váltás fenyeget. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Hétfőn Washington és Brüsszel is elvetette a Nyugat-Balkán határainak átrajzolására vonatkozó spekulációkat.  Kiemelték, hogy az etnikai határok mentén újrahúzott határok bizonytalanságot keltenek a régióban és a múlt feszültségeit éleszti újjá.  A német külügyminiszter már a múlt héten kijelentette: országa semmiképpen sem fogadja el, hogy a Nyugat-Balkánon etnikai szempontok alapján újra megvonják a határokat.  A horvát Jutarnji List meg nem nevezett szlovéniai forrásaira hivatkozva azt közölte, hogy a titkos térképszabászat hátterében Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök áll.

Aleksandar Vučić szerb elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök állhat a háttérben?
Aleksandar Vučić szerb elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök állhat a háttérben?

De alig ült el az első dokumentum körüli botrány, egy újabb állítólagos német-francia diplomáciai irat jelent meg szerdán a koszovói sajtóban, amely tovább korbácsolta a kedélyeket. Ez az irat állítólag Koszovó és Szerbia közötti területcserét ajánl.  A pristinai német és francia nagykövetség azonnal elhatárolódott a sajtó jelentéstől.    A szerb elnök is fölvette a kesztyűt, leszögezve, hogy a koszovói hatóságok „még csak ne is álmodjanak arról, hogy Szerbia elismerné Koszovó függetlenségét”.

Újrafegyverkező régió

Ezek az incidensek is jól mutatják, hogy több, mint két évtizeddel a jugoszláv polgárháború lezárulta után a Nyugat-Balkánt továbbra is megoldatlan konfliktusok jellemzik.  Mivel a politikai elitek nem igazán tudnak sikereket felmutatni az életszínvonal emelésében, gyakran játsszák ki a nacionalista kártyát.  A nyugati katonai jelenlét miatt a háború kitörésének esélye alacsony: Szlovénia, Horvátország, Montenegro és – tavaly óta – Észak-Macedónia a NATO tagja.  Szerbia partnerségi megállapodást írt alá a NATO-val, miközben az észak-atlanti védelmi szervezet vezetése alatt mintegy 3500 nemzetközi békefenntartó állomásozik Koszovóban. 

Szerbia tavalyi katonai költségvetése 1,036 millió dollár volt.  Az ország 28,500 katonát tart fegyverben, miközben 212 harckocsival és 30 vadászgéppel rendelkezik.  Ehhez képest Koszovó 2020-ban 75 millió dollárt költött a katonaságára, ahol 2500 katona teljesít szolgálatot és az államocskának egytelen tankja és vadászgépe sincsen.

De a régió újrafegyverkezik, gyakran ellenséges retorikától kísérve.  Horvátország és Szerbia komolyabb fegyverrendszereket vásárolt az utóbbi években.  Moszkva és Peking fegyvereket és fejlett technológiákat szállít Belgrádnak, amely kulcsfontosságú biztonsági partnerük lett a térségben.

A szerb kormány 2019 augusztusában ígéretet tett Moszkvának, hogy Aleksandar Vučić elnöksége alatt az ország nem csatlakozik a NATO-hoz és katonai értelemben Szerbia semleges marad.  Ezzel együtt a szerb-orosz és a szerb-török katonai együttműködés is napról-napra kiterjedtebb.  Szerbia az utóbbi néhány évben jelentősen megnövelte védelmi kiadásait, Oroszország pedig bőkezű ajándékokkal (tankok, páncélozott járművek, vadászgépek) járult hozzá védelmi képességének erősítéséhez. 

2012-ben Moszkva humanitárius és katasztrófa-elhárítási központnak álcázott katonai- és hírszerzési támaszpontot létesített a dél-szerbiai Nišben - ahol egyébként a szerb szárazföldi erők parancsnoksága is van -, nem messze Koszovó határától.  A 2019 októberében Belgrádba látogató orosz miniszterelnök ki is jelentette, hogy „Moszkva bármilyen segítséget hajlandó megadni Szerbia területi szuverenitásának és integritásának védelmében”. 

Peking az utóbbi években lecsapott Szerbiára, csatlakoztatta az országot az Új Selyemút (BRI) gigaprojekthez, és több milliárd dollár hitelt nyújtott infrastruktúra építésére. Belgrád és Peking egyre szorosabban működik együtt a biztonsági területen is. 2019 őszén a kínai AVIC kilenc fegyveres drónt adott el Belgrádnak, amely az eddigi legnagyobb kínai fegyvereladás Európa felé.  Kínai FK-3 típusú közép hatótávolságú légvédelmi rendszer vásárlásról is tavaly megegyezés született.

Kérdések a térség jövőjéről

Az egyik legfontosabb kérdés a térséggel kapcsolatban az, hogy a nagypolitika hogyan tudja levetkőzni a folyamatos nacionalista provokációkat.  Ehhez az EU támogatására lenne szükség, amely integrációs szervezetnek egyértelmű érdeke a regionális stabilitás fenntartása.  Brüsszel ráhatását jelentősen gyengíti, hogy a Balkán országainak csatlakozása továbbra is a távolba vész.

Komoly a kérdőjel Szerbia politikai jövőjével kapcsolatban is.  Az elmúlt években folyamatosan erodálódott a jogállamiság helyzete, egyben teret nyert a szervezett bűnözés és ha ezekben nincsen változás, akkor rendezetlen hatalmi váltás fenyeget.  Márpedig ez veszélyeztetné a Nyugat-Balkán törékeny stabilitását. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG