A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint az augusztus-októberi három hónapos időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma először lépte át a 4,5 milliót, 4 millió 502 ezer volt, 57 ezerrel több, mint egy évvel korábban.
A 20–64 éves korcsoportban (amelyre az Európa 2020 stratégiában Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki) Magyarországon a foglalkoztatási ráta 1,1 százalékponttal 74,9 százalékra emelkedett, azaz alig 0,1 százalékponttal marad el a 2020-ra kitűzött értéktől.
A 15–24 éves fiatalok korcsoportjában a foglalkoztatási ráta pedig 29,9 százalékos volt. A legjobb munkavállalási korú 25–54 évesek körében a foglalkoztatottak száma a mintavételi hibahatáron belül, 3 millió 426 ezerre nőtt, a foglalkoztatási ráta pedig gyakorlatilag nem változott, 84,2 százalékos volt. Az idősebb 55–64 éves korosztályban a ráta 3,4 százalékponttal, 55,6 százalékosra emelkedett.
3,7 százalékon a munkanélküliség
Ugyanezen időszak alatt a munkanélküliek átlagos létszáma az egy évvel korábbihoz képest 11 ezer fővel, 173 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,3 százalékponttal, 3,7 százalékosra csökkent.
A munkanélküliek több mint ötöde a 15-24 évesek korcsoportjából került ki, munkanélküliségi rátájuk 10,5 százalékos volt. A 25-54 éves legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 3,3 százalékos volt, míg az 55-74 éveseké 0,6 százalékponttal, 2,5 százalékosra csökkent.
A munkanélküliség átlagos időtartama 15,1 hónap volt, a munkanélküliek 41,1 százaléka legalább egy éve keresett állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számított.
Elértük a teljes foglalkoztatottságot
Először haladta meg a négy és fél milliót a foglalkoztatottak száma Magyarországon, ami azt jelenti, hogy a még meglévő munkaerő-tartalékból egyre többen térnek át a munka világába – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az adatokra reagálva.
Virovácz Péter, az ING szenior elemzője szerint a szezonális hatásokat kiszűrve a munkanélküliségi ráta január óta gyakorlatilag stagnál, erősítve azt a feltevésüket, hogy a munkaerőpiac jelenlegi szerkezete érdemi javulásra már nem ad teret, vagyis elértük a teljes foglalkoztatottságot.
A foglalkoztatottak száma ugyanakkor rekordot döntött: a KSH októberben 4 millió 439 ezer főt regisztrált, vagyis éves alapon 40 ezer fős (0,9 százalékos) bővülést láthatunk. Ami az inaktívakat illeti, a létszámuk tovább csökkent 1 millió 750 ezer fő alá.
Újabb rekord
Július után tehát október is újabb rekorddöntést hozott. A bővülés szerkezetét tekintve az összkép továbbra is kedvező, az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma közel 109 ezer fővel bővült egy év alatt.
Virovácz kiemeli: habár a külföldi telephelyen dolgozók száma enyhén emelkedett, a közmunkásokkal együtt kalkulált létszám éves alapon tovább mérséklődött. Előre tekintve úgy látjuk, hogy a javulás a munkaerőpiac kínálati oldala miatt már csak egyre lassabb ütemben folytatódhat.
"Markáns változásra csak reformok esetén számítunk, amelyek válaszul szolgálhatnak a munkaerőpiac jelenlegi strukturális problémáira. Az idei év végén 3,6 százalékos munkanélküliségi rátát prognosztizálunk” – közölte az elemző.