3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az IMF találkozó résztvevői megállapították, hogy világszerte komoly nyomás van a jegybankokon, hogy folytassák kereslet-növelő, páratlanul laza monetáris politikájukat. Ez mostanra a jelek szerint megágyazott a következő válságnak. Zárt ajtók mögött még kínosabb témák is felmerültek.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) számára a múlt hét igazán sűrűnek bizonyult: az intézmény fennállásának 70. évfordulója alkalmából tartott tanácskozást ez alkalommal a tagállamok továbbra is növekvő adósságállománya és az évek óta uralkodó laza monetáris politika körüli viták uralták.

Megágyaztak a következő válságnak

A résztvevők megállapították, hogy a kormányzatok világszerte komoly nyomást gyakorolnak a jegybankokra, hogy azok folytassák kereslet-növelő, páratlanul laza monetáris politikájukat. Ez viszont mostanra a jelek szerint megágyazott a következő válságnak. 

Elképesztően alacsony szintre estek az EU perifériás kötvényhozamok, rekordszintre ugrott ugyanakkor a kínai adósságállomány – amely 60 százalékkal haladja meg a 2008-as szintet – és továbbra is csúcsközelben vannak a Wall Street részvény indexei - ez mind óvatosságra kell, hogy intsen.

Zárt ajtók mögött

Komoly nyomás nehezedett Németországra – amelynek kereskedelmi többlete immár meghaladja Kínáét -, hogy élénkítse belső keresletét. A francia-olasz tengely emellett továbbra is erősen lobbizik azért, hogy az euróövezet merev deficit-szabályait lazítsák.

Zárt ajtók mögött pedig ha lehet, még kényesebb téma került terítékre: az Európai Központi Bank tervezett nagy tételű olasz, spanyol és görög államkötvény-vásárlásai. Ez igazi politikai aknamező a németek számára, ahol az euroszkeptikus AfD párt jelentősen erősíteni tudta pozícióit a közelmúltbeli regionális választásokon és a német jegybank (Bundesbank) is egyelőre mereven elzárkózik az ilyen irányú törekvésektől.

Draghi és Weidmann nem beszélnek egymással

Német sajtóértesülések szerint már odáig fajult a feszültség az Európai Központi Bank feje, Mario Draghi, és a Bundesbank kormányzója, Jens Weidmann között, hogy idén július óta nincsenek beszélő viszonyban, csupán a havi egy alkalommal összeülő igazgatósági ülésen találkoznak.

Ehhez járul, hogy Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a legfrissebb hírek szerint elzárkózik a brüsszeli Bizottság által tervezett nagyszabású és költséges összeurópai infrastruktúrális befektetési terveitől. Ez bizony rossz ómen, az IMF ugyanis jövő évre recesszióval számol az eurózónában, hacsak nem történnek további stimulusok. Az euró-övezet újabb recessziójának valószínűségét jelen felállás szerint 35-40 százalékra taksálja az IMF, míg a defláció esélyét 30 százalékra.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG