3p
A Szíria és Irak területén lassan egy éve üzemelő szunnita államalakulat egyre stabilabbnak tűnik, már-már Bagdadot fenyegeti. Vajon a több mint ezer éve az iszlám és az arab egység fénykorát jelentő Bagdadi Kalifátus éledhet újjá, vagy a 2. világháború óta a legnagyobb népirtás veszélye fenyeget?

Irak és Szíria romjain virágzik

Az új államalakulat, melyet neveztek már Iszlám Államnak, Kalifátusnak, sokkal inkább mutatja már egy igazi állam jegyeit, mint a maradék Irak vagy Szíria. Mindkettő mesterségesen létrehozott ország, ahogy Jugoszlávia is az volt, és ugyanakkor is keletkeztek: az 1. világháború után. A két világháború között az angolok és a franciák üzemeltették őket, teljes függetlenségük után pedig diktatúrák tartották egyben ezeket az országokat.

Szaddam elűzése óta a gyakorlatilag 3 etnikum által lakott Irak káoszba süllyedt, Szíria pedig az arab tavasz óta került hasonló helyzetbe, amikor véres polgárháború tört ki. Szinte törvényszerű, hogy a két ország szunnita területein létrejött valamiféle külön hatalom. Ez önmagában még nem is lenne baj, ha egy jól működő, békés, idővel elfogadott határokkal rendelkező arab állam alakulna ki. Sőt, ha valamiféle kvázi arab egységteremtés jegyében szedegetnék össze az arab területeket, még el is lehetne képzelni, hogy létrehoznak egy nagyobb arab államot, akár kalifátust, Bagdad központtal.

Az arab fénykor

Ez egyszer már megtörtént, közel 1300 éve: a Mohamed és követői által létrehozott egységes arab állam harmadik utódállama lett a Bagdadi Kalifátus, mely a mai arab területek nagy részét, valamint Iránt is magába foglalta. Ez egy rendkívül fejlett, haladó állam volt, Bagdad a tudományok központja, az időszak pedig az arabok és az iszlám fénykora lett. Magát a várost 762-ben alapították, és Damaszkuszból helyezték át oda az arab világ fővárosát. Az akkori nagyhatalmak, Bizánc és Nagy Károly frank birodalma igen szívélyes kapcsolatokat ápoltak vele.

Az egységes, erős Bagdad központú állam ugyan pár évtized után gyengülni kezdett, az arab egység fokozatosan felbomlott, de kisebb területen tovább üzemelt a Bagdadi Kalifátus, a város pedig virágzott, egész addig, amíg a mongolok 1258-ban el nem pusztították.

Nem annak látszik


A mostani helyzet sajnos egyáltalán nem úgy néz ki, mintha ezt a fényes régi arab államot akarnák feltámasztani. A mostani államalakulat, ha birtokba vesz egy várost vagy egy területet, úgy viselkedik mint Dzsingisz kán vagy Hitler: kedvére legyilkolja, aki nem tetszik neki, és a helyzet annyival rosszabb, hogy a 21. század lévén mindezt le lehet filmezni és be lehet mutatni az egész emberiségnek azon nyomban.

Tulajdonképpen nehéz eldönteni, ki nem az ellenségük, de a síitákat abszolút azoknak tartják, és időnként a megsemmisítésüket emlegetik. Ez viszont azt a sötét forgatókönyvet veti fel, hogy Bagdadba való bevonulásuk egy 7 milliós város legyilkolásával fenyegetne (ezt tervezte Hitler is Moszkvával és Leningráddal, mindkettőt fanatikusan védték, így szerencsére nem jött össze neki).

Végveszély lehet


Márpedig ha ez a veszély fenyeget, akkor nyilván Bagdadot és környékét bármi áron meg kell védeni. Ha az iraki hadsereg erre nem képes, akkor valószínűleg az ugyancsak síita Iránra marad a feladat (már most is ott harcolnak), hacsak a világ többi részének meg nem jön az esze. Lehet, hogy a nagyhatalmaknak nem két ukrán megyén kéne marakodni, hanem az ilyen súlyos helyzeteket együtt kezelni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG