4p

Alig pár nap különbséggel Kijev katonai megállapodást kötött az Egyesült Királysággal és Törökországgal. Az ukrán nép nem egyszerűen a háború végét akarja a Donyec medencében, hanem minimum követelményként nem akar vesztesként távozni a konfliktusból. Káncz Csaba jegyzete.

Csaknem másfél éve van hatalmon Volodimir Zelenszkij, Ukrajna legfiatalabb elnöke. Népszerűségének folyamatos csökkenésével párhuzamosan záródik a lehetősége a hosszú távú, strukturális államháztartási reformok megtételének. Ezzel egyre valószínűtlenebbé válik, hogy az év hátralévő részében hozzájut az IMF időarányos pénzéhez.

Kijevben tavasszal pár hónapos szolgálat után megbuktatták a legfőbb ügyészt és a Nyugat-párti ukrán kormányt, az új vezető tisztviselők pedig szinte kivétel nélkül be vannak kötve az oligarchákhoz. Az elnök ezzel az új paktummal próbálta megfordítani egyre romló támogatottságát – míg tavaly ez 74 százalékon állt, a múlt hónapra a támogatottsága 29 százalékra esett.

A donyeci kérdés

Az elnök sokat tett azért, hogy stratégiai nagybefektetőket találjon az ukrán gazdaságba, de eddig nem sok sikerrel. Zelenszkij pártja bizony aggodalmakkal telve várhatja az október végén esedékes helyhatósági választásokat.

Az amerikai légierő V–22 Osprey billenőrotoros katonai konvertiplánjai a Rapid - Trident 2020 elnevezésű nemzetközi hadgyakorlaton Kijevben 2020. szeptember 23-án. Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)
Az amerikai légierő V–22 Osprey billenőrotoros katonai konvertiplánjai a Rapid - Trident 2020 elnevezésű nemzetközi hadgyakorlaton Kijevben 2020. szeptember 23-án. Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)

Zelenszkij eddigi népszerűségének egyik fő támasza volt azon eredeti ígérete, hogy Moszkvával „bármilyen áron” békét fog kötni a szeparatista megyék ügyében. Putyin azonban egyfajta társ-szuverenitást követel, amely gyakorlatilag végtelenítené a Donyec régió feletti orosz ellenőrzést. Mára azonban kiderült az ukrán elnök számára, hogy népe nem egyszerűen a háború végét akarja – hanem minimum követelményként nem akar vesztesként távozni a konfliktusból.

Minden valószínűség szerint ez a felismerés az oka az utóbbi napok rendkívül aktív elnöki ténykedésének, amelynek keretében két középhatalommal is szorosabb katonai szövetségre lépett.

Egyesült Királyság

Zelenszkij október 7-én két napos látogatásra érkezett feleségével a szigetországba, ahol tárgyalásokat folytatott Boris Johnson miniszterelnökkel. Ezt követően aláírták a politikai együttműködésről, a szabadkereskedelemről és a stratégiai partnerségről szóló ukrán–brit megállapodást.

Zelenszkij egyben 10 éves, 1,6 milliárd dolláros hitelszerződést írt alá, amelynek keretében az Egyesült Királyság 10 darab hadihajót gyárt az ukrán haditengerészet számára fekete-tengeri műveletekre. A Barzan osztályú hadihajó 8 darab hajók elleni rakétával van felszerelve, 35 fős legénységgel üzemel és 1800 tengeri mérföldes hatótávolsággal rendelkezik.

Törökország

Alig egy hét telt el a londoni út óta, de Zelenszkij és védelmi minisztere már tegnap 3 napos látogatásra érkezett Ankarába, ahol kétoldalú katonai megállapodást írnak alá. Az ukrán és a török sajtó már 10 napja jelentette, hogy az ukrán Ivchenko-Progress nevű vállalat fogja szállítani a meghajtóművet az új generációs, Gezgin nevű török cirkálórakétához, amely mintegy 1000 kilométeres hatótávolsággal bír majd.

Török jelentések szerint az új rakéta képességei az amerikai Tomahawk cirkálórakétához állnak majd közel. Ankara fel akarja fegyverezni ezekkel a rakétákkal Reis osztályú tengeralattjáróit is, amelyek közül az elsőt tavaly decemberben bocsátották vízre.

Mindezek kapcsán fontos hangsúlyozni, hogy Törökország soha nem ismerte el a Krím-félsziget 2014-es orosz annexióját, és azt továbbra is Ukrajna elidegeníthetetlen részének tartja. Mi több, Ankara gyakran fölemeli a hangját a krími tatárok „megfélemlítése miatt az Oroszország által megszállt Krím-félszigeten”. A félsziget eredetileg 1783-ban került orosz fennhatóság alá, miután az 1768-1774 közötti orosz-török háborúban Nagy Katalin cárnő csapatai vereséget mértek az Ottomán Birodalomra.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
Makro / Külgazdaság Donald Trumpék ezzel a magyar gazdaság alól is kirúgnák a széket?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:29
Előkerült egy brutális büntetővám terve. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint aláírt, és ezt az egész EU megemlegeti
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 07:02
Az elnök vámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
Makro / Külgazdaság 25 ezer ember kerülhet az utcára – megkongatták a vészharangot az autóiparban a britek
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 06:41
A szigetország rendkívüli módon megsínylené az amerikai vémokat.
Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG