Ukrajna fontolóra veheti, hogy lemond az Európai Unió agrártámogatásairól, cserébe az unió Green Deal követelményeinek enyhítéséért a jövő hónapban kezdődő csatlakozási tárgyalásokon – mondta egy magas rangú ukrán tisztviselő a Reuters hírügynökségnek.
A több száz millió ember élelmezésére alkalmas hatalmas agrárkomplexummal rendelkező Ukrajna tavaly kapott uniós csatlakozási felkérést, és márciusban ágazati tárgyalásokat kezd a csatlakozásáról, hogy jogszabályait harmonizálja az uniós követelményekkel.
Ukrajna hatalmas mezőgazdasági ágazatának – amely Oroszország 2022-es inváziója előtt a világ negyedik legnagyobb gabonaszállítója volt – az Európai Unióba való integrálása valószínűleg rendkívül érzékeny politikai és gazdasági szempontból is.
Kijev hét év alatt 96,5 milliárd euró támogatásra lenne jogosult az EU Közös Agrárpolitikája szerint, ha a jelenlegi szabályokat rá is alkalmazzák.
Megérné a támogatásokról is lemondani
Az EU Green Deal, amely évtizedekre meghatározza a 27 tagországra vonatkozó mezőgazdasági szabályozást, ugyanakkor jobban nehezebbé tenné az ukrán gazdálkodók dolgát annál, mintha uniós támogatások nélkül dolgoznának – mondta a forrás.
"Számomra úgy tűnik, hogy az ideális tárgyalási stratégia (az), hogy kevesebb korlátozást érjünk el a kereskedelemben, kevesebb korlátozást a környezettel szemben (az ukrán gazdálkodók számára), és ezt hajlandóak vagyunk támogatásra cserélni" - érvelt az illetékes.
"Meg kell védenünk a versenyképességünket, nem szabad olyan bürokráciát csinálni, ami különösen a mi körülményeink között megállítaná a fejlődést - például tíz környezetvédelmi tanúsítványt szerezni valami apróságra."
A mezőgazdasági szektor kulcsfontosságú Ukrajna háborús időkben megtépázott gazdasága számára, és a háború előtt a gabona a teljes ukrán export felét tette ki.
Ukrajna már most is mezőgazdasági termékeinek jelentős részét az EU-nak értékesíti, és tagként exportjára nem vonatkozhatna vám vagy kvóta.
A tárgyalások kényes időpontban zajlanak, mivel az elmúlt hetekben Európa-szerte gazdálkodók vonultak az utcákra tiltakozásul az EU állatjóléti és növényvédőszer-használati zöld rendelkezései, valamint a mezőgazdasági területek 4 százalékának parlagon hagyási követelménye ellen.
A kijevi támogatás kifizetése a meglévő tagállamok mezőgazdasági támogatásainak mintegy 20 százalékos csökkentését is kikényszerítheti – írta a Financial Times tavaly ősszel.
Az EU azon döntése, hogy 2022-ben elengedi az összes ukrán élelmiszerre kivetett importvámokat, máris tiltakozásokat váltott ki az Ukrajnával szomszédos tagjaiban, mert gazdálkodóiknak küzdeniük kell az olcsóbb ukrán mezőgazdasági termékekkel való versenyben.
Az Európai Bizottság a múlt hónapban bejelentette, hogy meghosszabbítja az ukrán exportra kivetett importvámok felfüggesztését, ugyanakkor intézkedéseket javasolt az Ukrajnából származó mezőgazdasági behozatal korlátozására, valamint a parlagra vonatkozó szabályok nagyobb rugalmasságának biztosítására, ezzel próbálva elfojtani a dühös gazdák tiltakozását Franciaországban és más EU-tagországokban.