Miközben a nemzetközi hangulat egyáltalán nem rossz, kora délután nagyot gyengült a forint: az euró árfolyama 312,50 környékéről gyors ütemben 315 forintig emelkedett a bankközi devizapiacon. Eközben sem a térségi devizák, sem az euró dollárárfolyamában nincs jelentős változás - ez most tehát a forintról szól, nem általános piaci folyamat.
Lássuk, mi lehet a háttérben: a mai állampapír-aukciót váratlanul olcsón megúsztuk, a három hónapos diszkont kincstárjegy aukciós hozama 1,61 százalékos újabb történelmi mélypontra esett, pedig az alapkamat 2,1%, és az MNB közlése szerint véget is ért ezzel a kamatcsökkentési ciklus, nem lesz tehát alacsonyabb. A hozamcsökkenés miatt kevésbé vonzóak a forintban denominált eszközök, ilyen alacsony kamattal a magyarnál stabilabb gazdaságok papírjaihoz is hozzá lehet jutni a piacon. A forgalom eközben a devizapiacon is "nyári", azaz igen alacsony - ilyenkor nagyobb a volatilitás, azaz kisebb összegekkel is nagyobbat lehet mozdítani egy adott termék árfolyamán. Ha néhány nagyobb kötvénytulajdonos kiszáll, eladja magyar kötvényeinek egy részét vagy egészét, az a szokásosnál nagyobb elmozdulást tud okozni az árfolyamban.
A forint így gyengülhetett délután ekkorát, az euró jegyzése jelenleg.
A tőzsdén egyébként nagyon alacsony a forgalom, jelenleg nincs olyan papír a budapesti börzén, amit legalább 1 milliárd forint értékben adtak-volna.
Szakértők szerint kicsi a valószínűsége, hogy a nyugat-afrikai Ebola-járvány eléri Magyarországot. Kis Zoltán virológus, az Országos Epidemiológiai Központ Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője szerint az Európai Unióban és Magyarországon a járványügyi felügyelet és az egészségügyi ellátás sokkal magasabb szinten áll azon államokénál, ahol jelenleg járvány van, így csak behurcolt esetekről lehetne beszélni. Kis Zoltán felhívta a figyelmet, hogy az Ebola-vírus fertőzött testnedvekkel - vérrel, nyállal - közvetlenül terjed, tehát nem légúti betegség, vagyis például tüsszögéssel nem lehet elkapni. Szintén nem lehet átadni a fertőzést papírpénz megfogásával vagy szúnyogcsípéssel. A vírus ellen egyébként jelenleg nincs gyógyszer, az "immunrendszerünkre hagyatkozunk" - mondta a szakember, hozzátéve azonban, a betegek 40 százaléka túléli a fertőzést és ez javítható a megfelelő orvosi ellátással.
Június végén már kis híján hetven milliárd forintot tett ki a kórházak összadóssága. Ehhez a szinthez képest a halottnak a csók kategóriát jelent az a 12 milliárd forint, amelyet az Egészségbiztosítási Alap céltartalékából engedélyezett kifizetni számukra a kormány. Ugyanakkor rendkívül fontos tételt jelent ez a támogatás, amelyet főként a 90 napja fennálló tartozásaik rendezésére tudnak használni – írja a Világgazdaság. A kórházak első körben a május 31-én lejárt köztartozásaik, illetve a 90 napnál régebben lejárt szállítói számlák rendezését kell megoldaniuk, valamint vállalkozó orvosok és egészségügyi szolgáltatók felé fennálló tartozásaik kiegyenlítésére használhatják fel a pénzt a lejárt számláik erejéig – ezzel nagyjából el is fogy a pénz, felújításra, beruházásra biztosan nem marad.
Még mindig lefelé tart a lakáspiac: az FHB Lakásárindex 2014 I. negyedévében 154,9-re csökkent, holott az azt megelőző 2 negyedévben viszonylag stagnált a mértéke. Szakértők szerint azonban elindulhattak a pozitív folyamatok: a piaci tranzakciók számának növekedése eleinte az országos átlagban árcsökkenést hozhat, hiszen megtörténnek olyan adásvételek, amelyek korábban elmaradtak. Ha viszont a kereslet fennmarad, ám kipörögnek a rendszerben régóta új befektetőt kereső ingatlanok, akkor újra felfelé indulhatnak az árak. Egyértelműen emelkedő, vagy legalábbis értékálló értékesítési adatokkal büszkélkedhet a Balaton környéke; Nyugat-Magyarország gazdaságilag kedvező helyzetben lévő részei, valamint a fővárosban a 4-es metró vonzáskörzete (beleértve Budaörs környékét is), valamint az újjáéledő budapesti belváros.