3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

London szerint nem kötnek kompromisszumot Brüsszellel alapvető kérdésekben, például nem hosszabbítják meg a decemberben lejáró átmeneti időszakot. Von der Leyen szerint ugyanakkor lehetetlen decemberig megállapodni.
Boris Johnson brit kormányfő érkezik a Downing Street 10-be február 13-án. EPA/WILL OLIVER

A brit kormány főtárgyalója szerint London nem lesz hajlandó kompromisszumokra több alapvető fontosságú kérdésben az Európai Unióval (EU) márciusban kezdődő egyeztetéseken, amelyek célja a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer feltételeinek kialakítása.

Nem hosszabbítanak

David Frost - akinek hétfő esti brüsszeli beszédét Boris Johnson miniszterelnök hivatala ismertette Londonban - e sarkalatos kérdések között említette, hogy London nem lesz hajlandó meghosszabbítani a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) napján kezdődött, december végéig tartó átmeneti időszakot.
Nagy-Britannia január 31-én lépett ki az EU-ból. A távozás pillanatától érvényben lévő 11 hónapos átmeneti időszak legfontosabb célja az, hogy időt biztosítson Londonnak és az EU-nak a megállapodásra a jövőbeni kétoldalú kapcsolatrendszer szabályairól.

A brit kormány elsődleges céljai között szerepel egy átfogó, a szolgáltatásokra is kiterjedő szabadkereskedelmi megállapodás megkötése az unióval.

Von der Leyen: lehetetlen decemberig végezni

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nemrégiben londoni látogatásán azt mondta, hogy ez 11 hónap alatt gyakorlatilag lehetetlen, és az EU hajlandó lenne az átmeneti időszak meghosszabbítására.

Boris Johnson azonban minden nyilatkozatában határozottan elzárkózik a hosszabbítás lehetőségétől, sőt a brit kormány külön törvényben tiltotta meg saját magának és a londoni parlamentnek az átmeneti időszak kiterjesztését.

Ezt az álláspontot erősítette meg hétfő esti brüsszeli beszédében a brit kormány főtárgyalója.

Visszanyert függetlenség

David Frost úgy fogalmazott: London elképzelésének központi eleme az, hogy Nagy-Britanniának képessé kell válnia a neki megfelelő törvények önálló megalkotására, vagyis csak azokat a jogokat követeli magának, amelyek a világ minden nem EU-tag országát megilletik.

Ez nem pusztán egy olyan tárgyalási pozíció, amely a másik fél nyomása alatt módosulhat - tette hozzá.

A brit főtárgyaló szerint ez magyarázza azt is, hogy London miért nem hajlandó meghosszabbítani az átmeneti időszakot a december végi lejárati határidőn túl.

Az idei év végén teljes mértékben visszanyerjük politikai és gazdasági függetlenségünket; miért akarnánk ezt elhalasztani? Ez a Brexit lényege

- fogalmazott a brit kormány tárgyalóküldöttségének vezetője.

1957-ben sikerült

Frost szerint gyorsan a végére lehet jutni az egyeztetéseknek. Felidézte, hogy az Európai Gazdasági Közösség (EGK) megalapításáról szóló, 1957-ben kötött Római Szerződést nem egészen kilenc hónap alatt sikerült elérni és aláírni, és nyilvánvaló, hogy a most rendelkezésre álló előnyök kihasználásával mi is tudunk olyan jó munkát végezni, mint nagy elődeink.

Nemrégiben Boris Johnson miniszterelnök is kijelentette, hogy véleménye szerint elérhető az EU-val tervezett szabadkereskedelmi megállapodás a nem egészen egyévi átmeneti időszakban. Johnson a BBC televíziónak nyilatkozva a Brexit előtt néhány nappal azt mondta: London "nagyon gyors ütemet" diktál majd a tárgyalásokon.

A britek negyvenhét hét év tagság után távoztak az Európai Unióból. De miért? Akkor most a populisták győztek? Mi bajuk volt a briteknek az EU-val? Mivel jár a kilépés politikailag és gazdaságilag? Tíz kérdés, tíz válasz videókommentárunkban:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Viszik mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG