A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a lappal azt közölte, hogy a dokumentum a 2015-ben hatályba lépő adósságszabályon alapul, amely a gazdasági növekedés és az infláció függvényében határozza meg az adósságállomány maximális növekedési szintjét, és ebből vezeti le a megengedhető költségvetési hiányt - írja a Napi Gazdaság
Ahogy arról a Privátbankár is írt, az államadósság növekedéséhez 2006-ig a "nagyvonalú" gazdaságpolitika és a gazdaság visszaesése járult hozzá. Elemzésünket itt olvashatja el. |
A képlet szerint az államadósság forintban számított tervezett értékét úgy kell meghatározni, hogy annak az előző évhez viszonyított növekedési üteme nem haladhatja meg a költségvetésről szóló törvényben meghatározott, a költségvetési évre várható infláció és a bruttó hazai termék várható reálnövekedési üteme felének különbségét.
Ezt a szabályt először a 2016-os büdzsé tervezésekor kell alkalmazni, majd mindaddig, amíg az államadósság mértéke a GDP 50 százaléka alá kerül - írja a Napi Gazdaság.
Csökkentenék a devizakitettséget
A cikk szerint az adósságkezelés eddig a költségvetési hiány finanszírozására irányult, lehetőleg úgy, hogy az államadósságon belül a külföldi devizákban kibocsátott kötvények és hitelek aránya ne érje el a 25−32 százalékot − legalábbis a válság előtti időszakban.
Forrás: Privátbankár |