Meglepetésre az MNB 2015 júliusa után ismét vágott az alapkamaton, 15 bázisponttal 1,2 százaléka csökkent az irányadó ráta, ami azt is jelenti, hogy az ON betéti kamat Magyarországon is mínuszos lett - kommentálta Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere az MNB döntését.
Mást várt a piac
A jegybank ugyan a legutóbbi kommunikációiban többször utalt a további monetáris enyhítés lehetőségére, azonban a piac nagy része egyelőre csak a nem konvencionális eszközök bővítését várta. Az elmúlt hónap globális és hazai eseményei egyaránt támogatták az enyhítést - véli az elemző.
Bebesy szerint a külső globális környezet jóval támogatóbbá vált. A globális lassulás és deflációs félelmek miatt a fejlett piaci jegybankok támogatóbb üzemmódba kapcsoltak, a legfrissebb amerikai makrogazdasági adatok pedig az év eleji lejtmenet után inkább stabilizálódást mutattak. Mindez kedvezett a kockázatosabb eszközök árazásának, jelentősen korrigáltak a részvénypiacok, visszapattantak a nyersanyagárak, és a vállalati kötvény piacokon is enyhült a feszültség. A támogató külső környezetben tovább csökkentek az állampapír piaci hozamok, és erősödni kezdett a forint, betört a 310-es szint alá az euróval szemben.
Szétcsapták a forintot A kamatdöntés után komoly gyengülésbe kezdett a forint, a 311 közeléből 313-ig ugrott az euróhoz képest. Részletek >>> |
Minden kiderül az inflációs jelentésből
A hazai inflációs számok folyamatosan elmaradtak a legutóbbi inflációs jelentésben vázolt pályától, és az eltérés rendkívül nagy, 1 százalékpont körülire tágult. Az MNB most publikálja a legfrissebb márciusi Inflációs Jelentését, és arra számítanak, hogy közel 1 százalékponttal csökkenti az idei évre vonatkozó előrejelzését, és a 2017-re vonatkozó számot is lefelé hozza.
Bebesy szerint az MNB a következő hónapokban tovább lazíthatja majd a monetáris kondíciókat, mivel annak ellenére, hogy az infláció az év második felében emelkedni kezd, az elmúlt három évet követően az idén is jelentősen elmarad a 3 százalékos jegybanki céltól.
Csak néznek az elemzők
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint meglepte a piaci szereplőket a csökkentés. Úgy látják, a Magyar Nemzeti Bank 10-15 bázispontonként, őszre 1 százalék közelébe mérsékelheti az alapkamatot.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzőjének kommentárja szerint is meglepetést okozott a csökkentés, azonban a piac beárazta a további kamatvágásokat. Felidézte: a jegybank vezetése az elmúlt időszakban többször is figyelmeztetett, hogy a jelenlegi kondíciók mellett nem lehet elérni a 3 százalékos inflációs célkitűzést, amihez gyengébb forintárfolyamra is szükség lehet, így felerősödtek a kamatcsökkentéssel kapcsolatos várakozások, azonban az elemzők többsége egy későbbi időpontban várta az új kamatcsökkentési ciklus megkezdését.
Úgy vélte, a kamatcsökkentést érdemben támogatták az EKB nemrég bejelentett vártnál nagyobb lépései - a betéti kamatláb csökkentése mellett az alapkamat csökkentése, az eszközvásárlási program kiterjesztése, valamint egy új hosszú távú refinanszírozási program bejelentése -, valamint az, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is mérsékeltebben emelheti a kamatokat.
Meg se kottyan forintnak?
A Takarékbank elemzője szerint, mivel a kamatcsökkentés 0,90 százalékig lényegében be van árazva, a forint árfolyama feltehetően nem fog leértékelődési pályára állni, mivel az igen gyorsan javuló fundamentumok a forint erősödését indokolják. Így az MNB feltehetően csupán ellensúlyozni tudja a forint erősödésére ható folyamatokat. Az elemző a következő hónapokban arra számít, hogy két további lépésben 0,90 százalékra süllyed az alapkamat.
Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzőjének kommentárja szerint előrejelzésükben számítottak a csökkentésre, azonban a döntés szembement a piaci konszenzussal.