Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke interjút adott a Reutersnek, amelyben elmondta, miért lenne létfontosságú az Egyesült Államoknak Ukrajna további támogatása az orosz agresszióval szemben.
Gyakorlatilag felajánlotta az országa területén lévő nyersanyagkészleteket, köztük a jövő technológiája szempontjából kritikus anyagokat közös felhasználásra az „America First!” jegyében. Mondanivalójának lényege ezzel a témával kapcsolatban az volt, hogy minél több területet foglalnak el Ukrajnából az oroszok, annál nagyobb nyersanyagkészletre tehetik rá a kezüket. És persze nem csupán Oroszország, hanem szövetségesei, Irán és Észak-Korea is részesedhetne az ukrán föld kincseiből.
Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Az ország eddig megszállt 20 százaléka ugyan sok milliárd dollár értékű nyersanyagot rejt, de nem ez a leggazdagabb része Ukrajnának, hanem a Dnyipro régió, ami határos a Donbasszal. Az utóbbi nyugati határától már nincs messze az orosz hadsereg. „Meg kell állítanunk Putyint, és meg kell védeni tőle azt, amink van!” – mondta nem csupán a saját nevében, hanem az Ukrajnát támogató nyugati országok nevében is beszélve. Ez alatt a nyersanyagokban gazdag Dnyipro térséget értette. Elmondta azt is, hogyan képzelné a bányászkodást a háború után. Közös vállalatok alakulhatnának, amelyekkel a külföldi és a hazai fél is jól járhatna. Miután az USA adta a legnagyobb támogatást, az USA számíthat arra, hogy első helyen kapcsolódhatna be a pénzcsinálásba.
Jöhet az amerikai LNG is, de ne Putyin legyen Trump első tárgyalópartnere
Zelenszkij jelezte, hogy Ukrajna kész LNG-t vásárolni az Egyesült Államoktól annak szellemében, hogy Trump növelni akarja az európai exportot. Emellett felajánlotta Ukrajna gáztározóit az Egyesült Államokból érkező LNG raktározására. Ezzel az ország európai partnerinek is üzent, hiszen a tartalékok erősítenék Európa gázellátásának biztonságát és ezzel mérsékelnék az energiahordozó árát. Az ukrán elnök szeretne az előtt találkozni amerikai kollégájával, hogy az tárgyalóasztalhoz ülne Vlagyimir Putyinnal, Oroszország államfőjével. Enélkül az a látszat keletkezhetne, hogy az USA és Oroszország a fejük felett tárgyal az ukránok sorsáról. Azzal kapcsolatban nem mondott semmit, hogy milyen kompromisszumot lehetne találni a háború befejezése érdekében. Elismételte Ukrajna szempontjából a biztonsági garanciák a legfontosabbak.
A háború utáni helyreállítással kapcsolatban is az „America First!” elvét hangsúlyozta, mondván: aki a legtöbbet segített, az előtt nyílnak meg először a lehetőségek. Elárulta még, hogy készülnek egy önkéntestoborzási programmal a 19-24 éves korosztály körében. A fiatalokat nem akarják egyszerűen besorozni a hadseregbe, mert ha elesnek a fronton, akkor az elöregedő ukrán társadalom elvesztené a jövőjét. A programban anyagi ösztönzőket kínálnának fel egyéves katonai szolgálat fejében.