Az amerikai fogyasztói árindex változatlan volt júliusban az előző hónaphoz képest, miközben a várakozások 0,2 százalékos növekedésről szóltak. Az emelkedő élelmiszer árak hatását a csökkenő energiaárak tompították. Az energiaár-index 0,3 százalékkal csökkent júliusban, míg az élelmiszerár-index 0,1 százalékkal emelkedett.
A volatilisen és szezonálisan mozgó energia és élelmiszer áraktól megtisztított mag-árindex 0,1 százalékkal nőtt. Júniusban szintén változatlan volt az árszínvonal, míg a mag-árindex 0,2 százalékos emelkedést mutatott. Tavaly júliushoz képest 1,4 százalékos volt a fogyasztói árszínvonal emelkedése, ez 2010 vége óta a legalacsonyabb érték.
A Fed, amely 2 százalék alatt szereti látni az inflációt, a jövő évre is alacsony árnyomásra számít. Az amerikai jegybank szerint idén maximum 1,7 százalékos lesz az éves infláció. Szintén mai hír egyébként, hogy az átlagos órabérek szintén stagnáltak júliusban, miután júniusban még 0,3 százalékkal emelkedtek.
Rossz hír volt, hogy a New York-i Fed adatai szerint abban a körzetben drasztikusan visszaesett a feldolgozóipar teljesítménye augusztusra. Kilenc hónapja ez volt itt az első visszaesés.
Az adatról további részleteket mondott a Gazdaság TV-nek Kósa Endre, a KBC Securities elemzője.
Az amerikai ipari termelés júliusban 0,6 százalékkal, április óta a legnagyobb ütemben bővült - közölte a Fed. Az elemzők az ipari termelés némileg szerényebb, 0,5 százalékos növekedésére számítottak júliusra a júniusi 0,1 százalékos bővülés után. Éves összevetésben az ipari termelés 4,4 százalékkal nőtt az idei hetedik hónapban. A második negyedévi éves szintű ipari termelésnövekedés 1,4 százalékra lassult az első negyedévi 9,8 százalékot követően.