A központi bank adatai szerint éves bázison az első negyedévben 4,8, a másodikban 4,9, a harmadikban pedig 2,3 százalékkal csökkent a világ legnagyobb ismert kőolaj-készletével rendelkező Venezuela gazdasága. Az infláció mértéke novemberben - szintén éves bázison - 63,6 százalék volt.
A caracasi központi bank idén most először tett közzé GDP-adatokat, míg az inflációs mutatóról legutóbb augusztusban számolt be.
Nicolas Maduro elnök közel három órás sajtótájékoztatóján - amely során 63 alkalommal hangzott el a gazdasági háború kifejezés - azt mondta, a gazdasági nehézségekért politikai ellenfelei, valamint elsősorban az idei kiterjedt kormányellenes tüntetések a felelősek. A központi bank értékelésében szintén azt írta, hogy a tüntetések tehetnek a rossz adatokról.
Maduro korábban - többek között - a hatalma ellen összeesküvőket, a nagyvállalatokat vádolta azért, hogy Venezuelában számos alapvető termékből, így például a vécépapírból, a lisztből és a főzőolajból is hiány alakult ki. Az ellenzék és gazdasági elemzők ugyanakkor a kormány elhibázott gazdaságpolitikájával, ezen belül olyan okokkal magyarázták a jelenséget, mint a behozatalt nehezítő szigorú valutakorlátozás és a rossz üzleti szabályozások.
A dél-amerikai országban februárban kirobbant, hónapokon át tartó tiltakozások során pont a rossz gazdasági helyzet, valamint a közbiztonság siralmas állapota miatt vonultak utcára az emberek. A megmozdulások esetenként erőszakba torkolltak, és 42 halálos áldozatot követeltek.
Maduro hat hónapos tervet jelentett be a növekedés beindítására, amely keretein belül a valutakorlátozás reformját ígérte, bár konkrétumokat nem árult el. Egyúttal azt hangoztatta, hogy "a tüntetések és a gazdasági háború ellenére 2014 során Venezuela gazdasági mutatói javultak". A kijelentést arra alapozta, hogy a rossz GDP-adatok ellenére a mélyszegénységben élők száma és a munkanélküliség is csökkent.
Ugyanakkor elemzők szerint az olajár zuhanása miatt nem várható, hogy Venezuela növekedése beindul. Az ország exportjának 96 százalékát a kőolaj adja.