Októberben 5,5 százalékra esett vissza az éves infláció Kínában a szeptemberi 6,1 százalékról a kínai központi statisztikai hivatal adatai szerint – tudósított az MTI. Május óta ez volt a legalacsonyabb inflációs érték, az index harmadik hónapja mutat csökkenést. Elemzők korábban 5,4 százalékos éves emelkedést valószínűsítettek. (A 37 hónapos csúcsot júliusban mérték, 6,5 százalék volt.)
A fogyasztói árindex meghatározásánál alkalmazott kosárban egyharmad részben szereplő élelmiszerárak októberben is jelentősen, 11,9 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest. "Az októberi adat azt igazolja, hogy a kormány árszabályozási törekvései kezdik meghozni eredményüket" – mondta Csang Li-csün (Zhang Liqun), a kínai kormány fejlesztési kutatóközpontjának munkatársa. Véleménye szerint az alacsonyabb áremelkedés lehetőséget teremt a pénzügyi megszorító politika "finomhangolására". Kínában az utóbbi idők első számú gazdasági és belpolitikai célja az inflációs nyomás enyhítése, az áremelkedés ütemének visszafogása volt.
A legfrissebb inflációs adatok alátámasztják azt, hogy a kínai gazdaság elkerüli a kényszerű "kemény leszállást", s ez az olajárak emelkedésével járhat - jegyezte meg Gordon Kwan hongkongi szakértő a Reuters brit hírügynökségnek. A sanghaji és a hongkongi tőzsde pozitívan reagált az adatra, vagy legalábbis javította a hír a Berlusconi lemondása miatt eleve jó hangulatot.
Delegáció élén megérkezett Kínába Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, aki több kínai bank és vállalat - köztük a Kínai Népi Bank és a HNA csoport, valamint a China Railway Construction Corporation (CRCC) - képviselőivel folytat megbeszéléseket. A tárgyalásokon a felek a júniusi budapesti magyar-kínai miniszterelnöki találkozón elfogadott döntések, szándéknyilatkozatok felgyorsításának, véglegesítésének kérdéseit vitatják meg. Fellegi Pekingből Sanghajba, Ningpóba (Ningbo), majd a dél-kínai Sencsenbe (Shenzhen) utazik tovább, ahol felszólal a Shenzhen Hight Tech Fair (CHTF) megnyitóján. Az egyhetes tárgyalássorozat utolsó állomása Hongkong lesz.
A fejlesztési miniszter társaságában van Pleschinger Gyula, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) vezérigazgatója, Urbán Zoltán, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgató-helyettese, Szarvas Ferenc, a MÁV Zrt. vezérigazgatója és Mendelényi Dániel, a magyar-kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztosság titkárságának vezetője.