3p
Nicola Sturgeon skót első miniszter kissé visszafogottabban nyilatkozott a skót függetlenséggel kapcsolatban, mint az eddigiekben. Egyrészt talán nem akarja, hogy az a vád érje, miszerint semmilyen kompromisszumra nem hajlandó a Brexit ügyében, másrészt nem biztos benne, hogy most sikerre vinné a népszavazást.

Konkrétan azt nyilatkozta Skócia elsőszámú vezetője, hogy nem sieti el a második skót függetlenségi népszavazás kiírását, hanem megvizsgálja, létrejöhet-e az Egyesült Királyság kiválása az EU-ból úgy, hogy az Skócia számára is elfogadható legyen. Ez az első ilyen nyilatkozata, eddig azt hangoztatta, hogy mivel a népszavazáson a skótok 62 százaléka akart az EU tagja maradni, országát nem rángathatják ki onnan akarata ellenére.

Már mást jelent a biztonság

Az első függetlenségi népszavazást két éve tartották, akkor, ha nem is nagy többséggel, de a Nagy-Britanniában való maradás mellett döntöttek a választók, igaz, az egyik fő érv az volt a kampányban, hogy így az EU tagjai maradhatnak. Anglia és Skócia uniója 309 éve tart, de előtte már évszázadokon át megpróbálta Anglia bekebelezni Skóciát, az unió ennek egy kényszerített, de mégiscsak kétoldalú formája lett, valahogy úgy, mint a magyar kiegyezés 1867-ben.

Sturgeon a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy míg két éve az volt a kérdés, hogy Nagy-Britannia biztonsága vagy a független Skócia bizonytalansága, most erről szó sincs, hisz maga Nagy-Britannia került teljes bizonytalanságba az EU-tagsági népszavazással és az azóta tartó, egyelőre sehová nem vezető politikai irányvonallal, amely még azt sem tudja meghatározni, mikor és miről tárgyaljanak az Unióval.

Beadvány

A szelídebb hangnemre egy nappal azután váltott át a skót első miniszter, hogy a skót parlamentnek benyújtotta az újabb függetlenségi népszavazás lehetőségéről szóló törvénytervezetet, ezzel jelezve Theresa May brit miniszterelnöknek, hogy a mostanában körvonalazódó durva válás, melynek során az ország elvesztené az európai egységes piacot, Skóciának végképp nem elfogadható, és ezesetben jöhet az Egyesült Királyság felbontása.

A kör négyszögesítése

A BBC interjúban úgy fogalmazott, hogy ha megvan a megfelelő kreativitás, meg lehet találni azt az utat, amely figyelembe veszi, hogy az Egyesült Királyság egyes részei, mondhatni tagállamai hogyan szavaztak a Brexit kérdésében. Azt mondta, javaslatokat fog tenni ezzel kapcsolatban Theresa Maynek. Úgy gondolja, Skócia elérhetne egy olyan státust, mint Norvégia vagy Izland, de részletekbe nem bocsátkozott. Eltérő státuszt elvileg csak független államok kaphatnak, kérdés, lehet-e a kört négyszögesíteni, vagyis lehet-e Skócia és az EU között más kapcsolat, mint az Egyesült Királyság és az EU között, úgy, hogy közben Skócia az Egyesült Királyság része marad.

Hozzátette, ha végül arra jutnak, hogy semmilyen kompromisszumos megoldás nem lehetséges, akkor marad a függetlenség, hisz nem lehet megvonni Skóciától azt a jogot, hogy eldöntse, ebben az esetben mit szeretne tenni. Mindenesetre megígérte, hogy az összes kompromisszumos lehetőséggel próbálkozni fog.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG