Konkrétan azt nyilatkozta Skócia elsőszámú vezetője, hogy nem sieti el a második skót függetlenségi népszavazás kiírását, hanem megvizsgálja, létrejöhet-e az Egyesült Királyság kiválása az EU-ból úgy, hogy az Skócia számára is elfogadható legyen. Ez az első ilyen nyilatkozata, eddig azt hangoztatta, hogy mivel a népszavazáson a skótok 62 százaléka akart az EU tagja maradni, országát nem rángathatják ki onnan akarata ellenére.
Már mást jelent a biztonság
Az első függetlenségi népszavazást két éve tartották, akkor, ha nem is nagy többséggel, de a Nagy-Britanniában való maradás mellett döntöttek a választók, igaz, az egyik fő érv az volt a kampányban, hogy így az EU tagjai maradhatnak. Anglia és Skócia uniója 309 éve tart, de előtte már évszázadokon át megpróbálta Anglia bekebelezni Skóciát, az unió ennek egy kényszerített, de mégiscsak kétoldalú formája lett, valahogy úgy, mint a magyar kiegyezés 1867-ben.
Sturgeon a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy míg két éve az volt a kérdés, hogy Nagy-Britannia biztonsága vagy a független Skócia bizonytalansága, most erről szó sincs, hisz maga Nagy-Britannia került teljes bizonytalanságba az EU-tagsági népszavazással és az azóta tartó, egyelőre sehová nem vezető politikai irányvonallal, amely még azt sem tudja meghatározni, mikor és miről tárgyaljanak az Unióval.
Beadvány
A szelídebb hangnemre egy nappal azután váltott át a skót első miniszter, hogy a skót parlamentnek benyújtotta az újabb függetlenségi népszavazás lehetőségéről szóló törvénytervezetet, ezzel jelezve Theresa May brit miniszterelnöknek, hogy a mostanában körvonalazódó durva válás, melynek során az ország elvesztené az európai egységes piacot, Skóciának végképp nem elfogadható, és ezesetben jöhet az Egyesült Királyság felbontása.
A kör négyszögesítése
A BBC interjúban úgy fogalmazott, hogy ha megvan a megfelelő kreativitás, meg lehet találni azt az utat, amely figyelembe veszi, hogy az Egyesült Királyság egyes részei, mondhatni tagállamai hogyan szavaztak a Brexit kérdésében. Azt mondta, javaslatokat fog tenni ezzel kapcsolatban Theresa Maynek. Úgy gondolja, Skócia elérhetne egy olyan státust, mint Norvégia vagy Izland, de részletekbe nem bocsátkozott. Eltérő státuszt elvileg csak független államok kaphatnak, kérdés, lehet-e a kört négyszögesíteni, vagyis lehet-e Skócia és az EU között más kapcsolat, mint az Egyesült Királyság és az EU között, úgy, hogy közben Skócia az Egyesült Királyság része marad.
Hozzátette, ha végül arra jutnak, hogy semmilyen kompromisszumos megoldás nem lehetséges, akkor marad a függetlenség, hisz nem lehet megvonni Skóciától azt a jogot, hogy eldöntse, ebben az esetben mit szeretne tenni. Mindenesetre megígérte, hogy az összes kompromisszumos lehetőséggel próbálkozni fog.