A császár videóüzenetben jelentette be szándékát. MTI/EPA/Ota Kijosi |
Ritka pillanatnak lehettek tanúi a japán járókelők hétfőn, ugyanis Akihito császár videóüzenetben közölte: idős kora miatt úgy érzi, nem tudja már ellátni uralkodói kötelességeit, így hamarosan távozhat a posztról. Az eset egyedülálló lenne a modern japán történetében, és éppen emiatt nem is lesz olyan egyszerű, mivel a törvényi keretek szigorúak az örökléssel kapcsolatban, ráadásul az alkotmányban nem szerepel semmi arra vonatkozóan, hogy mit kell tenni lemondás esetén. Ez volt a második alkalom, hogy a japán uralkodó beszédet mondott a televízióban.
A császár jelenleg protokolláris szerepeket tölt be a szigetországban, politikai hatalma nincs. Az japán nemzeti és állami egység szimbóluma.
Buknak a hagyományok?
A Reuters által megvizsgált közvélemény-kutatások szerint a japánok támogatják a visszavonulását, ám kérdés, hogy ki veszi át a helyét, ehhez ugyanis komolyan át kell gondolni a régi hagyományokon alapuló örökösödési törvényeket.
A jelenlegi forgatókönyv szerint ugyanis Akihito császár feladatait régensként fia, Naruhito koronaherceg veheti át. Akihito ebben az esetben haláláig maradhatna a trónon. Nem ez lenne az első eset, hogy Naruhito régensként uralkodik, ugyanis apjának 2012-ben szívműtétje volt, ekkor fia átvette feladatait.
Azonban Naruhito után csak a lánya örökölhetné a krizantém trónt, amely az öröklés törvényeinek kiterjesztését jelenti a női ágra is, ezt Abe Shinzó elnök konzervatív bázisa viszont nem engedné. Naruhito után így testvére Akishino herceg örökölne, majd az ő fia, Hiszahito.
A lap által megkérdezett szakértők azonban úgy vélik, Akihito császár még régens mellett sem hajlandó megtartani a posztját, így mindenképp hozzá kell nyúlni a törvényekhez vagy egy speciális passzussal, vagy a női ágra történő kiterjesztéssel.