„Megtámadtak minket? Elhiszi-e bárki is, hogy teljesen véletlenek ezek a nagy vonatkisiklások, amelyeknek súlyos környezetvédelmi következményei vannak? Miért nem teszi fel a kérdést senki, hogy ez talán megtorlás-e az Északi Áramlat 2 elleni feltételezett támadásunkért?” – írta Donald Trump volt amerikai elnök legidősebb fia, politikai aktivista és üzletember a Twitteren arra utalva, hogy Oroszország állhat az Egyesült Államokban a közelmúltban bekövetkezett vonatbalesetek hátterében.
Február elején Ohio és Pennsylvania állam határán egy 100 kocsiból álló, veszélyes anyagokat is szállító szerelvény mintegy 50 vagonja siklott ki, a hivatalos közlések szerint műszaki hiba miatt. Ennek következtében több, vegyszert szállító kocsi kigyulladt és szivárgás is történt.
A balesetben ugyan nem sérült meg senki, de a tartálykocsik egy részéből – a robbanásveszély csökkentése érdekében – irányított módon kiengedték a bennük szállított, mérgező vinil-kloridot.
A kisiklás közvetlen közelében a mérgező gáz belélegzése halálos veszélyt és maradandó károsodást okozhatott volna, ezért kétezer embert ideiglenesen ki kellett telepíteni az otthonából 1,6 kilométer sugarú körben. A baleset után több ezer hal pusztult el az Ohio-folyóban, a helyiek pedig fejfájásról és émelygésről panaszkodtak.
A héten pedig egy szintén vegyi anyagokat szállító vonat mintegy 30 szerelvénye siklott ki Detroit közelében.
A hatóságok szerint sérülés és szivárgás ez esetben nem történt. Mindkét vonatot a Norfolk Southern nevű cég üzemeltette.
Az Északi Áramlat gázvezetékpárt, amire Trump fia utalt, még tavaly szeptemberben robbantották fel ismeretlenek a Balti-tenger alatt. Az ügyben több nyomozás is zajlik, de a tettesek kilétéről hivatalos információ eddig nem látott napvilágot. Egyelőre csak az biztos, hogy a négy vezetékből hármat szándékosan felrobbantottak.
Egy ismert amerikai oknyomozó újságíró, Seymour Hersh szerint az akciót az amerikai és a norvég haditengerészet követte el, a robbanószerkezeteket pedig a Baltops 2022 hadgyakorlat leple alatt helyezték el a gázvezetékeken.
A támadást Hersh szerint Joe Biden amerikai elnök utasítására még az orosz-ukrán háború kitörése előtt kezdték tervezni, és végül az elnök személyes parancsára hajtották végre. Forrását az újságíró nem nevezte meg. A Fehér Ház szerint a cikk „teljes kitaláció”.
A tettes kilétével kapcsolatban a Washington Post tavaly decemberi tényfeltáró cikkében, összegezve kéttucatnyi diplomáciai és titkosszolgálati forrás véleményét , azt írta: "Nincs perdöntő bizonyíték arra, hogy Oroszország áll az Északi Áramlatot ért támadás mögött.”
A New York Times háborús rejtélynek nevezte a történteket. Hozzátették: eddig sem az amerikai, sem az európai hírszerzések nem hozták nyilvánosságra azokat az adatokat, amikre szert tehettek, márpedig ezek nélkül nehéz azonosítani a tettest.
Az Északi Áramlat felrobbantásával és a lehetséges forgatókönyvekkel az alábbi videóban is foglalkoztunk: