6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Már zajlanak a titkos megbeszélések az amerikai tisztviselők és az ukrán kormány között az Oroszországgal folytatandó béketárgyalásokról. Szóba kerültek azok az engedmények, amelyekbe Ukrajnának bele kell egyeznie, hogy bármilyen megállapodás létrejöhessen. Káncz Csaba jegyzete

Egy jelenlegi és egy korábbi magas rangú amerikai tisztviselő szerint amerikai és európai tisztviselők csendben tárgyalni kezdtek az ukrán kormánnyal arról, hogy milyen lehetséges béketárgyalásokat folytathatnának Oroszországgal a háború befejezése érdekében. A megbeszélések az ukrajnai katonai és az amerikai és európai politikai dinamika figyelembe vételét jelentik - mondták a tisztviselők az NBC hírcsatornának.

A háború patthelyzetbe került, és kérdéses, hogy képesek-e továbbra is segítséget nyújtani Ukrajnának - mondták a tisztviselők. A Biden-kormányzat tisztviselői amiatt is aggódnak, hogy Ukrajna kifogyóban van a humán erőből, míg Oroszországnak látszólag végtelen utánpótlása van, mondták a tisztviselők.

Egyes amerikai katonai tisztviselők bizalmasan a "patthelyzet" kifejezést használják a jelenlegi ukrajnai harc leírására, és egyesek szerint az a kérdés, hogy melyik fél tudja a legtovább fenntartani a katonai erőt. Egyik fél sem tesz nagy előrelépéseket a csatatéren, amelyet egyes amerikai tisztviselők már csak centiméterek háborújaként jellemeznek.

A biztonsági garanciák

Hivatalos személyek azt is elmondták az NBC-nek, hogy Ukrajnának valószínűleg csak az év végéig vagy röviddel az utánig van ideje, mielőtt sürgősebb megbeszéléseket kellene kezdeniük a béketárgyalásokról. Az amerikai tisztviselők megosztották az európai szövetségesekkel az ilyen ütemtervvel kapcsolatos nézeteiket, mondták a tisztviselők.

Tisztségviselők szerint Zelenszkijt a tárgyalások megfontolására ösztönözhetné, ha a NATO felajánlana Kijevnek bizonyos biztonsági garanciákat, még anélkül is, hogy Ukrajna hivatalosan a szövetség részévé válna. A tisztviselők szerint így az ukránok biztosak lehetnének abban, hogy Oroszországot visszatartják az újabb inváziótól.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Joe Biden amerikai elnök találkozója a Fehér Házban Washingtonban 2023. szeptember 21-én. Fotó: EPA/JULIA NIKHINSON
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Joe Biden amerikai elnök találkozója a Fehér Házban Washingtonban 2023. szeptember 21-én. Fotó: EPA/JULIA NIKHINSON

Egyre erősebb az ellenszél

Valóban, a nemzetközi politikai dinamika előnytelennek bizonyul majd Ukrajna számára az előttünk álló évben. Az Egyesült Államokban és Oroszországban is választások lesznek 2024-ben. Oroszországban Putyin igyekszik majd demonstrálni, hogy az orosz erők a választások előtt előnyt szereztek, és részben ez az oka az ukrajnai orosz offenzív műveletek megemelt szintjének.

Az USA helyzete még bonyolultabb lesz. Az Ukrajnának nyújtott támogatással kapcsolatban egyre nagyobb a pártosodás és a belharc. A Chicagói Globális Ügyek Tanácsa által nemrégiben végzett felmérés szerint a republikánusok egyre  kevesebben támogatják az Ukrajnának nyújtott folyamatos támogatást, mint a demokraták, és ez a különbség egyre nő. Trump, a republikánus jelöltség első számú esélyese, jobban csodálja Putyint, mint az ukrán Zelenszkijt, és nem valószínű, hogy támogatná az Ukrajnának nyújtott nagy katonai és pénzügyi támogatási csomagokat.

Biden elnök kérte, hogy a kongresszus engedélyezzen további finanszírozást Ukrajnának, de eddig ez a törekvés nem haladt előre a kongresszus egyes republikánus képviselőinek ellenállása miatt. A Fehér Ház legutóbbi kérelmében összekapcsolta az Ukrajnának és Izraelnek nyújtott támogatást. Ezt néhány kongresszusi republikánus támogatja, de más republikánus törvényhozók azt mondják, hogy csak egy kizárólag Izraelre vonatkozó segélycsomagot szavaznak meg.

A Biden-kormányzat a Pentagon adatai szerint Oroszország 2022. februári inváziója óta 43,9 milliárd dollárt költött Ukrajna biztonsági támogatására. Egy amerikai tisztviselő szerint az adminisztrációnak még körülbelül 5 milliárd dollárja van, amit Ukrajnának küldhet, mielőtt a pénz elfogy.

Az ukrán dilemmák

Ukrajnában 2024 szintén az elnökválasztás éve lehet és az elmúlt napokban Zelenszkij elnök ezt fontolóra vette. Mivel azonban Ukrajna közel 20 százalékát orosz erők tartják megszállva, és a szavazóhelyiségek nyilvánvaló célpontjai az orosz tüzérségnek, rakétáknak és drónoknak, a választások megtartása a háború vége előtt rendkívül nehéz lenne. A hadiállapot idei augusztusi meghosszabbítása szintén kétségessé teszi a 2024-es választásokat.

Stratégiai szempontból Ukrajna ráadásul új nehézségekkel néz szembe, mivel most Izraellel versenyez az amerikai és európai vezetők és politikai döntéshozók idejéért és figyelméért. A magas rangú emberek figyelme még fontosabb, mint a döntő fontosságú muníció, amelyet mind Ukrajna, mind Izrael külföldi támogatóiktól merít. Mivel a háború közvélemény általi támogatottsága egyre csökken, az olyan vezetők, mint Joe Biden amerikai elnök, Rishi Sunak brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének figyelme kulcsfontosságú a pénzügyi és katonai támogatás biztosítása érdekében.

Az ipari kérdéskör

Az Ukrajnára 2024-ben leselkedő ellenszél utolsó eleme az ipari ágazat. Az Ukrajna és Oroszország közötti háború az „ipari rendszerek háborúja”. A lőszerek és egyéb cikkek, például személyzeti felszerelések és üzemanyag hatalmas fogyasztása óriási meglepetés volt a globális fegyveripar számára. A tömeges tüzérségi és légvédelmi rakétafogyasztáshoz való visszatérés meghaladta a piac kapacitását. A páncélozott járművek és a drónok iránti kereslet szintén meghaladja a kínálatot.

Bár az amerikaiak és az európaiak megtették a kezdeti lépéseket a termelés növelésére, nem valószínű, hogy a nyugati védelmi termelés és az ukrán saját termelés teljes mértékben ki fogja elégíteni a 2024-es ukrán offenzívák szükségleteit. Ukrajnának évente körülbelül 1,5 millió lőszerre van szüksége. Európa évente körülbelül 300 000 lőszert tud előállítani, az amerikaiak pedig az évi 1,2 millió lőszer előállítására készülnek.

Ennek legalább egy részére azonban szükség lesz az Ukrajnába már elküldött készletek feltöltéséhez. És amint azt az Izraelben és Ukrajnában zajló egyidejű háborúk is mutatják, az Egyesült Államok - és szövetségesei - védelmi ipari bázisa nincs megfelelően felkészülve arra, hogy támogassa ezeket a háborúkat és felhalmozza a készleteket egy Kínával vívott háborútól való elrettentés érdekében.

Ugyanakkor Oroszország növelte katonai költségvetését, és az elmúlt évet a hadianyag termelés növelésével töltötte. Emellett az észak-koreaiak hatalmas készleteiből is beszerez védelmi anyagokat. Bár az ukrán lőszerkészletek még néhány hónapig kitarthatnak, az elégtelen nyugati termelés, az európai és az amerikai hadseregek fogyatkozó készletei és az Oroszországba irányuló megnövekedett kínálat kombinációja azt jelenti, hogy Oroszország 2024 közepére előnybe kerülhet lőszerek terén.

Az orosz nép részéről nem lenne politikai ellenállás egy azonnali békekötéssel szemben, sőt. A megkérdezettek 70 százaléka támogatná Putyin döntését, hogy "akár ezen a héten" véget vessen az ukrajnai háborúnak. Ezek az adatok a Levada elemzőközpont által október 19. és 25. között Oroszországban személyes interjúk során végzett felmérésből derülnek ki.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG